Qualcomm’dan Apple’a ağır darbe!


Geçtiğimiz günlerde, Apple’ın önümüzdeki sene satışa sunacağı iPhone ve iPad modellerinde kullanacağı modemleri Qualcomm’dan almayacağı belirtilmişti. Bu haberin üzerinden çok geçmeden Qualcomm tarafından bomba gibi bir iddia ortaya atıldı. Apple’a yeni bir dava açan yonga seti üreticisi, Cupertino merkezli şirketi, sırlarını Intel’e satmakla suçladı.

Apple, Qualcomm sırlarını Intel’e verdi

Qualcomm tarafından ortaya atılan iddianın son derece ciddi bir suçlama olduğu aşikar. Eğer Amerikalı yonga seti üreticisi, bu iddiasını kanıtlayabilirse, Apple’ın başı dertte demektir.

Şimdi zamanı biraz geriye saralım ve 1-2 hafta öncesine gidelim. Hali hazırda Apple ve Qualcomm’un arasında uzun bir süredir gerilim eksik olmuyordu. Karşılıklı açılan davalara rağmen iki taraf arasındaki ticaret öyle ya da böyle devam ediyordu.

Fakat Apple, 2018’de satışa sunacağı iPhone ve iPad modelleri için Qualcomm’dan mobil veri modemi satın almayacağını açıkladı. Hatta Apple’ın mobil veri modemleri için Intel ve MediaTek ile temas halinde olduğu iddia edilmişti.

Apple’ın bu hamlesinin üzerine harekete geçen Qualcomm, teknoloji gündemine bomba gibi düşecek bir dava açtı. Amerikalı yonga seti üreticisi, mobil veri üretimindeki sırlarının Apple tarafından Intel’e verildiğini iddia etti.

Elbette şimdilik konu hakkında Apple’dan herhangi bir açıklama gelmiş değil. Tabi ki Apple böyle birşey yapmış olsa bile çıkıp da “evet yaptık” demeyecektir. Sonuç olarak iki dev arasındaki davalara bir yenisi daha eklenmiş oldu.


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin