Ana SayfaDosya KonusuPlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar olacak?

PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar olacak?

Yeni nesil konsolların satışa sunulmasına artık sayılı bir zaman dilimi kaldı. Peki PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? İşte bu konu hakkındaki tüm detaylar.

Oyun sektörü şu aralar yeni nesil konsollar üzerine yoğunlaşmış durumda. Sony PlayStation 5 hakkında ilk resmi detayları paylaşmaya başladı. Hatta cihazın PS4 Pro’ya oranla ne kadar güçlü olduğunu, yükleme sürelerini nasıl sıfıra indirgediğini gösteren videolar yayınlandı.

Sony yeni nesil konsoluyla övünürken, henüz Microsoft cephesinden önemli bir paylaşım gelmiş değil. Sadece yeni Xbox konsolunun stream, disksiz ve klasik diskli versiyon şeklinde 3 farklı model halinde satışa sunulacağına dair söylentiler mevcut.

playstation 5 türkiye fiyatı 1

Xbox’ı bir kenara bırakıp PlayStation 5’e odaklanacak olursak, konuşacak çok daha fazla şeye sahip olduğumuzu görebiliriz. Çünkü Sony, yeni nesil konsolu hakkında çok önemli bilgiler paylaştı. Dilerseniz PlayStation 5’in teknik donanımına ve gücüne aşağıdaki yazıdan göz atabilirsiniz.

PlayStation 5 teknik donanımı için tıklayın.

Bu yazımızda ise PlayStation 5 Türkiye fiyatı hakkında bazı tahminlerde bulunacağız. Öncelikle bu konu hakkındaki söylentilerden biraz bahsedelim. Son sızdırılan raporlara göre, Sony yeni nesil konsolunu 400 ile 500 dolar arasında bir rakamdan satışa sunmayı planlıyormuş.

Geçmiş dönemlere bakacak olursak Japon konsol devinin PlayStation 3 haricinde absürt bir fiyat politikası gütmediğini görebiliriz. Yani sızdırılan bilgilerde olduğu gibi PlayStation 5 fiyatı 400 ile 500 dolar arasında olacaktır.

playstation 5 türkiye fiyatı 3

Peki bu konsolun ülkemizdeki satış fiyatı ne olur? Öncelikli olarak şunu belirtelim. Ülkemizdeki kurun ne zaman ne olacağı belli olmadığı için biz bugünün parametreleri üzerinden tahminlerde bulunacağız. Yani şimdi dolar 6TL iken 2020 sonunda 10TL olursa elbette bizim verdiğimiz rakamlar da gerçekçiliğini yitirmiş olur.

PlayStation 5 fiyatı beklenenin altında olacaktır

Gelelim PlayStation 5 Türkiye fiyatı hakkındaki tahminimize. Aslında bu konu hakkında çok fazla kafa yormaya gerek yok. Hali hazırda ülke dışında 300 dolardan satılan konsollar, ülkemizde 2000 TL seviyesinden satılmakta. Hatta zaman zaman PS4 fiyatının 1900 TL’nin altına düştüğüne de tanıklık ediyoruz. Elbette bu indirimlerin temel nedeni neslin sonuna gelinmiş olması. Yoksa PS5 ilk çıktığında bu tarz indirimlerle karşılaşmamız pek de mümkün değil.

Eğer söylentiler doğru çıkar ve PlayStation 5 400 ile 500 dolar arasında bir fiyattan satışa sunulursa, ülkemizdeki satış fiyatı da 4000 TL civarında olacaktır. Yani bazı mecralarda dile getirildiği gibi PlayStation 5 Türkiye fiyatı için telaffuz edilen 6000TL civarındaki rakamlar pek de gerçekçi değil.

playstation 5 türkiye fiyatı 4

Fakat az önce de belirttiğimiz üzere, eğer kur PlayStation 5 çıkış tarihi itibariyle 10TL seviyesine çıkarsa konsolun etiket fiyatı 6000 TL’yi de aşabilir.

Uzun lafın kısası, herşeye rağmen PlayStation 5, giriş seviyesi bir oyun bilgisayarından daha ucuz olacak. Günümüzde bile giriş seviyesi bir oyun laptopu 5000TL civarlarında. PS5 gücünde bir PC ise muhtemelen 10.000TL üzerine satılmaktadır. PS5 bütçe dostu bir fiyatla karşımıza çıkacaktır. En azından temennimiz o yönde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting