1.5 milyon uygulama Play Store ve App Store’dan kaldırılabilir

Google, Play Store'da bazı uygulamaları yasaklıyor

Apple ve Google, Play Store ve App Store’da iki yıldır güncelleme almayan 1.5 milyon uygulamayı uygulama mağazalarından kaldırmaya hazırlanıyor.

Gerek Apple’da, yani iOS işletim sisteminde, gerekse Google’ın Android işletim sisteminde mobil uygulamalar büyük önem taşıyor. Bu yüzden kullanıcılara mümkün olduğunca fazla mobil uygulama sunmak bu şirketlerin öncelikleri arasında yer alıyor. Ancak Android ve iOS kullanıcılarına sunulan bu mobil uygulamaların düzenli olarak güncellenmemesi kullanıcılar için güvenlik sorunları yaratıyor ki bu da Apple ve Google’ın isteyeceği en son şey. Dolayısıyla güncelleme almayan uygulamalar her iki şirket için de problem oluşturuyor. Gelen son haberler ise her iki şirketin de bu sorunu ortadan kaldırmak için büyük bir hamle yapabileceğini gösteriyor.

Play Store

Pixalate tarafından paylaşılan verilere göre Apple’ın App Store’u ile Google’ın Play Store’unda son iki yıldır hiç güncellenmeyen 1.5 milyondan fazla uygulama var ve bu durumun önüne geçmek isteyen Apple ve Google çok yakında bu 1.5 milyon uygulamanın tamamını uygulama mağazalarından kaldırabilir.

App Store’da iki yıldır güncelleme almayan uygulama sayısının 650 bin olduğu söyleniyor. Pixalate’e göre Apple’ın bu uygulamaları hala kaldırmamış olmasının sebebi kullanıcıların kişisel verilerini tehdit etmiyor oluşları. Ayrıca bu uygulamalar hala eski Apple cihazlarında kullanılmaya devam ediyorlar. Ancak buna rağmen yakında bu 650 bin uygulamanın da App Store’dan kaldırılması bekleniyor.

App Store’da son büyük temizlik 2016 yılında yapılmış, 150 bin uygulama bir anda App Store’dan kaldırılmıştı.

Google Play Store’da ise son iki yılda güncelleme almayan 869 bin uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar artık Play Store’da yapılan aramalarda çıkmıyor. Ancak kullanıcılar başka yollardan uygulamayı bulup indirebiliyorlar.

Moto G82 resmen tanıtıldı