Parmak izi okuyucusunda yeni dönem 3D Sonic Max ile başlıyor!

3D Sonic Max

Qualcomm, ekrana entegreli parmak izi okuyucusunda yeni dönemi 3D Sonic Max ile başlattı. Peki, 3D Sonic Max neler sunuyor?

Qualcomm Tech Summit 2019 etkinliği tüm hızıyla devam ediyor. Qualcomm bu etkinlikte ilk olarak 2020 yılında tanıtılacak olan amiral gemisi telefonlarda kullanılacak Snapdragon 865 yonga setini tanıttı. Qualcomm, yeni nesil yonga setinden sonra karşımıza 3D Sonic Max ile çıktı.

Snapdragon 865 tanıtıldı! İşte özellikleri!

Bildiğiniz gibi son dönemde üretilen Android telefonlarda parmak izi okuyucusu ekrana entegreli bir şekilde gelmeye başladı. Ancak bu entegrasyon teknolojinin başında olduğumuz için pek kullanışlı değildi. Çünkü parmağınızı ekranın bir noktasına okutabiliyorsunuz.

3D Sonic Max

Qualcomm’un yeni teknolojisi sayesinde bu alan 17 kat daha büyük hale geliyor. Yani ekranın neredeyse her noktasından parmak izinizi okutabileceksiniz. Mevcut nesilde 4×9 alanda parmak izi okutulabiliyorken, yeni nesil de bu alan 20×30’a çıkıyor.

Yine mevcut nesilde parmak izi doğruluğu 1:50.000 oranındayken yeni nesilde bu oran 1:1.000.000’a çıkıyor. Bu sayede daha güvenli doğrulama yapılabiliyor. Qualcomm ile arası iyi olan Samsung muhtemelen Galaxy S11 ve Note 11 modellerinde bu teknolojiye yer verecek.

2020 yılı içerisinde bu teknolojiyi Xiaomi’nin de kullanması bekleniyor. Huawei cephesi kendi yonga setlerini ürettiği için muhtemelen Qualcomm yeni teknolojisini Huawei telefonlarda kullandırtmamak için girişimlerde bulunabilir. Tabii iki firma arasındaki iş anlaşmalarını bilemediğimiz için bu konu hakkında kesin bir yargıya varmak imkansız.

iPhone X ile hayatımıza giren Face ID, mevcuttaki parmak izi okuyucularından daha fazla güvenlik sunuyordu. Ancak Qualcomm’un yeni teknolojisi sayesinde Face ID’ye ciddi bir rakibin geldiğini söyleyebiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir