Ana Sayfa Genel Otomobilde Sürücüye Gerek Kalmayacak Zaman Geliyor

Otomobilde Sürücüye Gerek Kalmayacak Zaman Geliyor

Değişen dünyanın sebebi olan teknoloji, köksel dönüşümlere sebep olacak devrimlerle yeniden yapılanıyor.

Otomobil sanayinde yapılan yeniliklere bir yenisi daha ekleniyor. Bu yenilik uzun çalışmalar ve uğraşlar sonucunda hayatımıza tam olarak uyarlandığında köklü değişiklik getire bilir. Bilim adamları 2040 yılını sürücüsüz otomobillerin yaygın olarak kullanılacağı yıl olarak tahmin ediyorlar. Yani sürücüsüz otomobil için yapılan çalışmaların her şeyiyle tamamlanıp, olumlu cevapların alındığı ve hayatın değişmez parçası haline geldiği bir yıl olarak gösteriliyor.

fft99_mf1778507

Google firması tarafından sürücüsüz araç işi başlatılmıştı. Hatta Google bunun için ehliyet dahi almıştı. Google sürücüsü olmayan araca trafikte yol alabilir resmi niteliğini kazandıran ehliyet almayı ABD içerisinde başarmıştı. Bu gelişmeden sonra otomotiv devleri harekete geçtiler ve çalışmalarını başlattılar. Şuan da General Motors Cadillac servisi çalışmalarına başlamış. 2015 yılına kadar da kendi kendine yol alan bir araç geliştirmeyi planlıyor. Ardından sürücüsüz bir aracı gerçekleştirecektir. Bunun yanında başka bir dev firma Audi ise Stanford Üniversitesinin mühendisleri ile 4300 metre yükseklikte çalışmalarına sürdürüyor. Başka bir dev firma ise Toyota, en kısa zamanda sürücüsüz otomobille piyasaya çıkacaklarını söylüyor. Otomobil devleri bu işten geri kalmak istemiyorlar. Bu işi karlı ve geleceğin teknolojisi olarak gördüklerinden yatırımlarını yapıyorlar. Artık ehliyetler tarih olacaktır. Şöferlere ihtiyaç kalmayacaktır. Farklı bir trafik ağı ile karşı karşıya kalacağız. Lambalara, yay yollarına ihtiyaç kalmaya bilir. Kazalar tarih olabilir. Tarih olacak trafik kazalarında ki ölümler, gelecek nesillere ilginç duygular yaşatabilir.

Bu teknoloji yol ağlarında alt yapı değişikliğini getirecektir. Sürücüsüz arabalar birbirleri ile olan iletişimsel teknoloji sayesinde güzergahlarında çarpışma yaşamayacaklar. Yani araçlar arası iletişim sayesinde bir araç diğer araçların hareketlerini önceden tanımlayacak, güzergahlarını bilecek ve kendisini ona göre yolda ayarlayacaktır. Bunun yanında Volvo devi daha ilginç bir alt yapı sistemi ile karşımıza çıkıyor ve bunun yakıt ve enerji tasarrufu konusunda çok başarılı olacağını düşünüyor. Projesine göre yollara tren raylarına benzer nitelikler kazandırmak ve arabaların bu güzergahlardan sabit bir şekilde gitmesini sağlamak. Hayırlısı bakalım şuan devlerin liginde büyük çalışmalar var. En başarılı olan firmanın yenilikleri tutacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting