Ana Sayfa Oppo Watch akıllı saat incelemesi

Oppo Watch akıllı saat incelemesi

Oppo, hazırladığı akıllı telefon modelleriyle ülkemizdeki popülerliğini her geçen gün biraz daha artırıyor. Tabii ki firmanın kataloğunda farklı ürünler de var. Bu incelememizde size firmanın yeni akıllı saati Oppo Watch’tan söz edeceğiz.

Öncelikle şunu belirtelim: Oppo Watch’un 41mm ve 46mm olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. Bize test için 46mm Wi-Fi versiyonu geldi, ki 41mm Wi-Fi versiyonuyla arasında boyutlar, ekran ve pil değeri gibi konularda farklılıklar bulunuyor.

Saat, siyah ve parlak altın olmak üzere 2 farklı renk seçeneğine sahip. Bunların yanında, farklı renklerde sportif ve klasik görünümlü kayışlar da mevcut.

Ürünü kutudan çıkardığımızda ofis halkı olarak ortak fikrimiz, bunun bir Apple Watch akıllı saate fazlasıyla benzediğiydi.

Saatin ekranına baktığımızda, sağ ve sol yan taraflardan kavislendirilmiş olarak gelmesi, hem göze hoş geliyor hem de daha yumuşak bir kullanım deneyiminin önünü açıyor.

Sağ yan tarafta fiziksel tuşlara yer verilmişken, hoparlör ve mikrofon detayları da es geçilmemiş, iyi de olmuş.

Kayışlar hariç yaklaşık 40 gram ağırlıkta ve 5ATM suya dayanıklı bir yapıyla gelen saatin çerçeveleri için alüminyum alaşım tercih edilmiş. Gerçekten şık göründüğünü söylemekte yarar var, ancak tabii ki dikkatli kullanım önemli. Suya dayanıklı demişken; elinizi yıkarken, duş alırken ya da tempolu sporlarla ilgilenirken “Acaba saatime bir şey olur mu?” diye endişe etmenize gerek yok.

Oppo Watch akıllı saat incelemesi

Kavisli ekranın etrafında onu koruyacak detaylar yok. Dolayısıyla örneğin evinizde ya da ofisinizde köşelerden dönerken, kapılardan geçerken, kollarınıza dikkat etmelisiniz. Eğer toplu taşıma kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken yerlerden biri de burası. Zira yanlışlıkla kıyıya – köşeye çarptığımız oluyor ve ufak bir çarpma sonucu saatin ekranında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Kendi adıma konuşmam gerekirse, kullandığım ürünün kozmetik kalitesi önemli ve buna olumsuz anlamda bir etki olduğunda, eskisi gibi yüksek hazla kullanamıyorum, bir nevi ondan kurtulmak istiyorum.

Tekrar kayışlara dönelim isterseniz. Kauçuk, yumuşak kayışlar tercih edilmiş. Dikkatimi çeken bir detay, eski ve yeni pek çok saatin kayışında sabir bir halka olur ve kayışı oradan geçirdikten sonra boyutunu ayarlarız. İşte bu halka, Oppo Watch’ta yok ve bu da saati bilekte konumlandırırken ilk etapta sizi biraz zorlayabilir.

Ürünümüzün büyük bir ekranı var diyebiliriz. 1.91 inç değerdeki Amoled ekran, yanlardan kavislendirilmiş ve bu da rahat bir kullanımın önünü açıyor. 402×476 çözünürlüklü ekran, net bir görüntüleme kalitesine sahip. Dış mekân kullanımlarında da genellikle iyi performans sunuyor, ki bunun için parlaklık düzeyinde biraz artış yapmanız daha iyi olacaktır.

Oppo Watch, Qualcomm Snapdragon Wear 3100 işlemci ve Ambiq Micro Apollo3 işlemci ile geliyor. İyi performans esnasında düşük güç tüketiminin hedeflendiği saat, genel olarak iyi bir performans düzeyine sahip.

Tabii şöyle bir soru da sorulabilir: “Snapdragon Wear 3100, Eylül 2018’te tanıtılmıştı. Daha güncel bir işlemci tercih edilemez miydi?” Wear Os işletim sistemi için optimize olarak Snapdragon Wear 4100 ve 4100 Plus’tan sö edilebilir, ancak bunlar yakın zamanda duyurulan işlemciler. Öyle ki, işlemcilerin duyuru zamanı ile bu saatin çıkış zamanı arasında da pek fark yok. Yani bu yeni işlemcilerin bir sonraki saat için kullanılması daha muhtemel duruyor.

Oppo Watch, Google’ın Wear işletim sistemiyle geliyor. Cihazı kısa sürede Android ya da iOS işletim sistemli telefonunuzla eşleştirebiliyorsunuz. Biz, testlerimizi bir Android telefon üzerinden gerçekleştirdik. Oppo’nun belirttiğine göre, saatin bazı özellikleri iOS tarafında kullanılamıyor.

Saat ile telefonunuzu eşleştirdikten hemen sonra, Wear OS ve Hey Tap Health uygulamalarını kurmanız gerekiyor. Böylelikle saatinize dair detayları görebilir, hemen sonrasında bir profil oluşturarak da günlük, haftalık ve aylık aktivitelerinizi takip etmeye başlayabilirsiniz.

Saatin kullanışlı ve genel olarak akıcı bir arayüzü var. Birkaç dokunuşla istediklerinize ulaşabiliyor, yeri geldiğinde sesli komutlar da verebiliyorsunuz. İsterseniz saat üzerindeki uygulama mağazasına giderek pek çok farklı uygulamayı yükleme şansınız da var. Tabii pek çok farklı saat yüzü seçeneğinin olduğunu da söylememize gerek yok sanırız.

Bu saat ile kalp ritminizi takip edebilir, nefes egzersizleri yapabilir ve onlarca farklı spor dalıyla ilgili veriler tutabilirsiniz. İster iç mekân, isterseniz de dış mekân sporlarıyla ilgileniyor olun, karşınızda pek çok seçenek var.

Tabii ki uyku takibi de unutulmamış. Kaç saat uyudunuz, ne kadarı hafif, ne kadarı derin uyku, her detayı görebiliyorsunuz. Burada can sıkıcı bir detay olarak, saatin akşam 20:00 ile ertesi sabah 10:00 arasındaki uyku verilerini kaydedebildiğini söylemeliyiz. Kendi adıma konuşmam gerekirse, hafta sonları evdeyken, öğleden sonraları bir şeyler okuyarak ya da film izleyerek uykuya dalmayı seviyorum. Bu anlardaki verilerin kaydedilemiyor olması can sıkıcı.

Oppo Watch akıllı saat incelemesi

Biraz da gelelim arama, bildirimler ve cevaplama detaylarına…

Telefonunuza bir bildirim geldiğinde, bunu titreşimli olarak saatiniz aracılığıyla da öğrenebiliyorsunuz. Diyelim ki bir e-mail aldınız. Buna hızlı cevaplar arasından bir seçimle cevap verebilir, isterseniz klavye ile uzun bir cevap verebilir, isterseniz de sesli komutları tercih edebilirsiniz. Gelen bildirimlerde görsel ve emoji varsa, genellikle bunları da görebiliyorsunuz. Kullandığımız esnada herhangi bir bozuk karakter, Türkçe karakter sorunuyla da karşılaşmadığımız belirtelim.

Diyelim ki ofisinizde çalışıyorsunuz ya da evinizde uzanmış, dinleniyorsunuz. Telefonunuz sizden birkaç metre uzakta, şarj oluyor. O esnada sizi biri arıyor. Hiç keyfinizi bozmadan, yerinizden kalkmadan, bileğinizdeki saat aracılığıyla gelen aramaları cevaplayabiliyor, hatta isterseniz yine saat üzerinden başkalarını arayarak sesli görüşmeler gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu tip işlemler için sessiz bir ortamda olmanızı öneririz. Hem görüşmenin özel olması hem de ses kalitesi itibarıyla. Tahmin edeceğiniz gibi telefonunuzdaki kadar yüksek kalitede sesler alamıyorsunuz, ama yine de anlaşılır görüşmeler mümkün. Ciddi bir sorunla karşılaşmadık.

1GB RAM ve 8GB dahili depolama faktörleri bulunan saat; Bluetooth 4.2, NFC ve GPS gibi teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Ürünün kullanılabilirliğini artıran bir diğer faktör ise, Google’ın sesli asistanı. Yazmanın zor olduğu ve bilgiye acil ihtiyacınız olduğu anlarda Google Asistan’a seslenin ve o da size cevapları sunsun. Örneğin Google’ın Translate uygulaması da saatte mevcut ve turistik gezilerinizde, yabancı dilde basit cümleler kurabilmek için sesli komutlarla yardım alabilirsiniz. Mesela siz, Türkçe olarak “Nasılsın?” dersiniz, Google Translate de hemen size Almanca karşılığını sunar.

Oppo Watch, 430mAh pille geliyor ve bu pil, hızlı şarj desteği sunuyor. Kutudan çıkan şarj yatağıyla ürünü yaklaşık 75 dakikada sıfırdan yüzde yüze şarj edebiliyorsunuz. Yaptığımız denemelerde, pek çok özelliği kullandığımız takdirde tek şarj ile bir günü çıkarabildik, ama açıkçası daha iyi bir pil performansı beklerdik.

Toparlamak gerekirse Oppo Watch, büyük ve kullanışlı bir ekrana sahip ve bir akıllı saatten beklediğiniz pek çok özelliği size sunabiliyor. Uyku takibi tarafında daha detaylı sonuçlar sunsa ve daha iyi bir pil performansı olsaydı, çok daha hoşumuza giderdi.

Realme C11 inceleme: Büyük ekran ve güçlü pil!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

TCL 10 SE akıllı telefon incelemesi: Büyük ekran, güncel Android

TCL 10 SE, uygun fiyata güncel Android telefon arayan kullanıcılar için önerilebilecek ürünlerden. Büyük bir ekrana ve hafif diyebileceğimiz bir yapıya sahip telefon, aynı...

En ucuz oyun nereden satın alınır?

Türkiye'de yükselen oyun fiyatları oyuncuları ucuz oyuna yönlendirdi. Peki, Türkiye'de en ucuz oyun nereden satın alınır? Türkiye'de bildiğiniz gibi oyun fiyatları bir hayli arttı. Konsol...

Windows 10 Android uygulamalarını destekleyecek

Microsoft, önümüzdeki yıl Windows 10 için Android desteğini getirecek. Bu destek ile Windows 10 Android uygulamalarını destekleyecek. Microsoft, Windows 10 için önemli güncellemeleri bir sonraki...

Twitter hesap doğrulama programını geri getirecek

Twitter hesap doğrulama programını 2021 yılında tekrardan geri getirecek. Peki, hesaplar nasıl onaylanacak? İşte detaylar. Twitter, tıpkı diğer sosyal medya platformları gibi, hesap sahibinin kimliğini...

Gartner’a Göre TP-Link Niş Oyuncu

TP-Link, araştırma şirketi Gartner’ın 2020 Magic Quadrant raporunda ‘Niş Oyuncu’ olarak konumlandı. İşte raporun tüm detayları. TP-Link, araştırma ve danışmanlık firması Gartner tarafından Kasım 2020'de...

Microsoft Surface Pro 8 ve Surface 4 göründü

Microsoft'un yeni bilgisayarları Microsoft Surface Pro 8 ve Surface 4 bugün görüntülendi. 2021 yazılım devi için çok iyi geçebilir. Yazılım devinin Microsoft Surface Pro 8 ve...

Oppo hem Türkiye hem de Avrupa’da büyüyor

Akıllı telefon pazarındaki rekabet artmaya devam ediyor. Huawei'nin çöküşü Oppo ve Xiaomi gibi isimlerin tırmanışını kolaylaştırıyor. Bilindiği üzere Huawei üzerine uygulanan bir ambargo söz konusu....

Redmi Note 9 uygun fiyatı ile dikkat çekiyor

Redmi, 150 dolarlık fiyatı ile dikkat çeken yeni telefonu Redmi Note 9 ile karşımıza çıktı. Çin'e özel üretilen telefonun özellikleri burada. Redmi, bugün anavatanı için...
1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

TP-Link AC2100 Wireless MU-MIMO VDSL/ADSL modem router

TP-Link AC2100 ile karşınızdayız. Ürettiği ürünlerle pek çok yeni çözüm sunan firma, şimdi de Süper VDSL için harekete geçti. TP-Link AC2100, siyah renkte, göze hoş...

TCL 10 Plus ile şıklığı ve yüksek performansı bir arada elde edin

TCL 10 Plus, son dönemin en popüler Android cihazlarından bir tanesi. Yalnızca şık tasarımı ve büyük ekranı değil, aynı zamanda diğer teknik detayları itibarıyla...

Okullar açıldı! İşte EBA – Uzaktan eğitim için ideal iki Asus laptop!

Asus korona sürecinde iş ve eğitim hayatını evden devam ettirmek zorunda olanlar için iki güzel laptop ile karşımızda. Asus, hem öğrenciler hem de profesyoneller için...

Lexar NCard ile Huawei ve Honor telefonlarınız uçuşa geçsin

Lexar NCard, yani Lexar'ın nano memory kart ailesinden söz edeceğiz. Huawei'nin desteğiyle hazırlanan ve saniyede 90MB'a kadar okuma hızı sunabilen bu kartlar, özellikle son...

TP-Link Tapo C100 ile ev ve ofisinizi güvence altına alın

Tapo C100 incelemesiyle karşınızdayız. TP-Link'in bu yeni ürünü, evde ve ofisinizde iyi bir güvenlik çözümü sunuyor. Tapo C100, şık bir tasarıma sahip ve kullanımı kolay...

Razer Cynosa V2 RGB oyuncu klavyesi: Her tuşu ayrı ayrı renklendirin

Razer Cynosa V2, sade bir tasarıma sahip. Tuşlara göre ayarlanabilir özel RGB aydınlatma sistemi ve özel medya tuşlarıyla oyuncuları cezbedebilecek bir ürün. Razer Cynosa V2...

ADATA SC680 harici SSD ile ihtiyacınız olan her şey cebinizde olsun!

Adata, genellikle pek çok rakibine kıyasla daha uygun fiyatlı ürünlerle karşımıza çıkıyor. Bu yazıda bahsedeceğimiz ürün ise, 480GB depolama alanı bulunan ADATA SC680 taşınabilir...

ASUS, yeni GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarını ve dahasını duyurdu

ASUS Republic of Gamers (ROG), internet üzerinden düzenlediği Meta Buffs lansman etkinliğinde yepyeni oyuncu ürünleri serisini duyurdu. ASUS ROG Strix GeForce RTX 30 Serisi ekran...
Hosting