Okullarda Teknoloji Yatırımı, Öğrencilerin Yeteneklerini Artırıyor

Okullarda Teknoloji Yatırım

Samsung’un İngiltere’de gerçekleştirdiği araştırmaya göre, ebeveynler, okulların teknolojiye yeterince yatırım yapmadığını düşünüyor.

Araştırmaya katılan ve ilk ve orta dereceli okullardaki öğrencilerin 500’ü aşkın ebeveyninden üçte ikisi (yüzde 67’lik bir kesim), teknoloji alanına yatırım yapılmamasının ileride dijital yeteneklerin gelişiminde eksikliğe neden olacağına inanıyor. Araştırmaya katılan ebeveynler arasında, okulların yatırım yapması gereken alanlarda birinci önceliğin Bilgi Teknolojileri altyapısına verilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı, yüzde 56. Bunu sırasıyla, yüzde 45 ile müfredata dijital eğitiminin eklenmesi, yüzde 40 ile de öğretmenlere teknoloji eğitimi verilmesi izliyor.

Samsung Egitimde Bilgi Teknolojileri yatirimi

Ebeveynlerin yüzde 97’si, en son teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için sınıflarda teknolojinin önemli olduğuna inanıyor. Buna karşın katılımcıların %72’si, teknolojinin evde olmasının okulda olmasından daha faydalı olduğunu düşünüyor. Son dönemde Samsung ile birlikte gerçekleştirdiği teknoloji yatırımı ile dikkat çeken Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları öğretmen ve öğrencileri, Tablet, Etkileşimli Led Ekran, All Share Cast gibi çok sayıda çözüm ile interaktif ders deneyimlerini her yıl daha da nitelikli hale getiriyor. Çok sayıda ülkede testleri ve kullanımı devam eden Samsung School, Interactive White Board gibi pek çok eğitim yazılımı, Işık Okulları’nda aktif olarak kullanılıyor. Bu sayede derslerin daha interaktif ve keyifli bir ortamda gerçekleştirilerek öğrenme seviyesindeki kalıcılığın ve bireysel motivasyonun arttırılması hedefleniyor. Konuyla ilgili düzenli olarak yapılan öğrenci ve öğretmen eğitimlerinde, katılımcıların teknolojiye olumlu yaklaşımları ve motivasyonları da rahatlıkla gözlenebiliyor.

Araştırmaya katılanlardan;

  •     Yüzde 56’lık bir kesim okullarda BT yatırımının bir numaralı öncelik olması gerektiğini düşünüyor.
  •     Yüzde 72’lik bir kesim teknolojinin evde olmasının okulda olmasından daha faydalı olduğunu düşünüyor.
  •     Yüzde 67’lik bir kesim yatırım yapılmamasının kişilerin ileride dijital dünya ile iletişim yeteneklerinde eksiklik olacağını düşünüyor.