NASA’daki Gurur Kaynağımız Dr. Umut Yıldız


Dünyanın en büyük Uzay Araştırma Merkezi olan NASA’da, Ordulu Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız da görev alıyor.

1980 doğumlu olan Dr. Umut Yıldız, Ankara Üniversitesi Astronomi Uzay Bilimleri Bölümü mezunu. Buradan mezun olduktan sonra Hollanda’daki Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Yıldız, Leiden Üniversitesi’nde Doktorasını tamamladıktan sonra NASA’da çalışmaya başladı.

NASA’nın Kaliforniya eyaletindeki Jet Propulsion Laboratory Bölümünde çalışan Umut Yıldız, hâlâ aynı merkezin Mars Projesi’nde veri bilimcisi olarak çalışmalarına devam ediyor.

5 bin personel içerisindeki 4 Türk’ten bir tanesi olan Yıldız, iyi bir çalışmayla isteyen her Türk’ün bu tarz alanlarda kendisini gösterip çalışabileceğini söyledi.

dr. umut yıldız

Çalıştığı alanla ilgili düşüncelerini açıklayan Umut Yıldız, son olarak: “Türk insanının hiçbir eksiği yok. Sadece fırsatlar verilmiyor.

Bir takım fırsatların verilmesi lazım. Ancak o zaman Uluslararası alanda Bilim yapabileceğiz. Ülkemizde ne yazık ki Üniversiteye girme mantığı iş bulma mantığı oldu.

Acaba bu bölümü bitirirsem bana iş var mı gibi bakılıyor. Biraz bunu bir kenara bırakarak hayallerinin peşinden koşabilmeli. En azından ben bunu yaptım. Hayallerimi takip ettim. Para kazanıp kazanmak pek umurumda değildi” şeklinde konuştu.

iPhone 6 mı iPhone 6S mi?


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

NASA’daki Gurur Kaynağımız Dr. Umut Yıldız Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Onur TURAN dedi ki:

    5000 kişiden 4 tane Türk diyerek gurulanıp bilim ve teknolojide ne kadar ezik olduğumuzu hatırlattığınız için teşekkürler.

Sayfa başına git