NASA, Mars simülasyonunda bir yıl boyunca yaşayacak gönüllüler arıyor

NASA, Mars simülasyonunda bir yıl boyunca yaşayacak gönüllüler arıyor

Eğer ekstrem zorluklar sizin işinizse, NASA’nın sizin için mükemmel bir fırsatı var. Uzay ajansı Cuma günü, bir yıl süren simüle edilmiş Mars misyonu Mürettebat Sağlığı ve Performans Araştırma Analogunu duyurdu. İşte tüm detaylar.

2025 baharında başlayacak görev süresince seçilen dört mürettebat, Houston’da 1.700 metrekarelik 3D baskılı bir yaşam alanında barındırılacak. NASA, şu andan itibaren 2 Nisan’a kadar CHAPEA web sitesi üzerinden başvuruları kabul ediyor. Bu ücretli bir iş ancak NASA, katılımcılara ne kadar ödeneceğini kamuya açıklamadı. NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ndeki Mars Dune Alpha yaşam alanı, çevrenin zorlu ve kaynakların sınırlı olacağı kızıl gezegendeki yaşamın nasıl olabileceğini simüle etmek için tasarlandı. Şu anda 378 günlük görevin yarısından fazlasını tamamlamış olan ilk CHAPEA misyonunun bir parçası olarak orada yaşayan ve çalışan bir mürettebat var. Gönüllüler, kaldıkları süre boyunca diğer görevlerin yanı sıra yaşam ortamının bakımını yapacak ve mahsul yetiştirecek. Yaşam alanında ayrıca simüle edilmiş uzay yürüyüşleri için 1.200 metrekarelik bir kum havuzu bulunmakta.

NASA, Mars simülasyonunda bir yıl boyunca yaşayacak gönüllüler arıyor

Başvuru sahiplerinin değerlendirmeye alınabilmesi için 30-55 yaş arası bir ABD vatandaşı olması, iyi düzeyde İngilizce konuşması ve STEM alanında yüksek lisans derecesine sahip olması, ayrıca en az iki yıllık mesleki deneyime sahip olması, en az bin saat uçak pilotluğu yapmış olması veya iki yıllık mesleki deneyime sahip olması gerekli. Belirli mesleki deneyim türleri, yüksek lisans derecesi olmayan başvuru sahiplerinin de hak kazanmasına olanak tanıyabilir. CHAPEA 2, ilki 25 Haziran 2023’te başlayan, NASA’nın program için planladığı üç görevden ikincisi.

ASUS, GeForce RTX 4080 SUPER Noctua OC Edition ekran kartını tanıttı