Ana SayfaGenelNakitBasit : Market, mağaza ve ödeme noktaları ATM’ye dönüşüyor

NakitBasit : Market, mağaza ve ödeme noktaları ATM’ye dönüşüyor

NakitBasit ile kullanıcılar artık nakde ihtiyaç duyduğu her an ATM’ye gerek kalmadan zincir marketlerden, perakende satış noktalarından, fatura ödeme merkezlerinden veya para transfer merkezlerinden cep telefonları aracılığıyla hesabında bulunan parayı çekebilecek.

Insha Ventures’ın yeni FinTech markası NakitBasit ; zincir marketlerden perakende mağazalara, fatura ödeme merkezlerinden para transfer merkezlerine çok sayıda noktayı adeta ATM’ye dönüştürüyor. Türkiye’de bir ilk olan uygulama üzerinden kullanıcılar kasalarda cep telefonları aracılığıyla hesabında bulunan parayı çekebilirken, önümüzdeki dönemde para yatırma ve fatura ödemenin yanı sıra para transferi de gerçekleştirebilecek.

NakitBasit

Bankalar için maliyetten tasarruf

NakitBasit Satış ve Büyüme Kıdemli Yöneticisi Kutluhan Şabik de bankacılık sektöründeki dijitalleşmenin etkisiyle nakit kullanımı her ne kadar zaman içinde gerileme eğiliminde olsa da nakde hızlı erişim ihtiyacının devam ettiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Türkiye’de ATM sayıları son yıllarda ortalama yüzde 1-3 oranında gerilerken, ortak ATM’lerden para çekme tutarının ise arttığını görüyoruz. Ayrıca 2018 yılı Ocak ayında yüzde 3,3 olan ortak ATM kullanım oranının 2020 yılı Ocak ayında yüzde 12,3’e yükseldiğini gözlemliyoruz.” Tüm bunlara ek olarak 1 ATM’nin toplam ortalama maliyetinin 10 yıllık yaşam döngüsü süresince ortalama 65 bin dolar seviyesinde olduğuna dikkat çeken Şabik, şunları söyledi: “NakitBasit olarak bizler verimi düşük, yatırım maliyeti yüksek, operasyonel gideri fazla olan ATM’lere birer alternatif oluşturuyoruz. Ortak ATM’lerde komisyon ücretleri çekilen tutara göre ortalama 1,64 TL ile 7,07 TL arasında değişirken, NakitBasit’te yapılan işlemlerde tutardan bağımsız sabit 3 TL komisyon ücreti bulunuyor.

NakitBasit

Kullanıcı, uygulama içerisinde giriş yaptığı banka hesabından en az 50 TL en çok ise 500 TL arasında belirtilen farklı tutarlar üzerinden para çekimi yapabiliyor.” Uygulamanın bireylerin hayatını kolaylaştırmanın yanında hem bankalar hem de iş ortakları için avantajlı bir model olduğunun altını çizen Şabik “Bankalar tek bir entegrasyonla ATM sayılarını artırabilirken, müşterilerinin nakit ihtiyacını anında karşılayabiliyor ve ATM yatırım ve operasyonel maliyetlerinden de tasarruf sağlıyor. İş ortaklarımıza ise yeni müşteri kazanımının yanında nakit yönetim kolaylığı ve komisyon geliri paylaşımıyla kazançlı bir model sunuyoruz. Bunlara ek olarak yıl sonunda açıklanan Dijital Banka Yönetmeliği’ndeki mevzuata uygun olarak ülkemizde yeni faaliyete geçecek dijital bankaların da fiziksel ATM ihtiyaçlarını karşılamayı umuyoruz. Yakın gelecekte NakitBasit ile kullanıcılar dijital cüzdanlardan da para çekilebilecek” dedi.

NakitBasit uygulaması nasıl çalışır?

NakitBasit uygulamasını App Store / Google Play’den indiren kullanıcılar, üye kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra en yakın NakitBasit noktasını harita üzerinden veya bulunduğu konuma en yakın yerler arasından seçebiliyor. İşlem yapmak istediği bankayı seçiyor, mobil bankacılık bilgileriyle TL hesaplarına erişim sağlıyor, işlem yapmak istediği tutarı seçiyor, uygulama üzerinden verilen işlem barkodunu kasa görevlisine göstererek çekmek istediği tutarı teslim alıyor. NakitBasit ile para çekmek işte bu kadar basit!

Uber Türkiye 2021 yılını nasıl geçirdi

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting