Ana sayfa Genel Mercedes-Benz ve BMW birlikte otomobil geliştirecekler!

Mercedes-Benz ve BMW birlikte otomobil geliştirecekler!

Son dönemde Alman basınında geniş yer bulan haberler Alman otomotiv endüstrisinin önde gelen şirketlerinden Mercedes-Benz ve BMW’nin birlikte otomobil geliştirmeyi planladıklarını işaret ediyor. İşte detaylar.

Almanya’da yayımlanan Düsseldorf merkezli günlük ekonomi gazetesi Handelsblatt, Alman otomotiv devleri Mercedes-Benz ve BMW’nin kompakt otomobillerinin gelecek nesillerini ortaklaşa geliştirebileceklerini bildirdi. Doğrusunu söylemek gerekirse Alman otomotiv endüstrisinin en rekabetçi iki markasının uzun süredir ikili görüşmeler halinde olduğundan bir süredir tüm dünyanın haberi var. Ancak yakın zamana kadar görüşmelerin birlikte otomobil geliştirme yönünde ilerlediği hakkında herhangi bir haber yoktu.

Mercedes-Benz ve BMW birlikte kompakt otomobiller geliştirecekler!

Alman otomotiv endüstrisinin bayrak taşıyıcıları olan Mercedes-Benz ve BMW kuruldukları günden beri zorlu bir bir yarışın içerisindeler. Alman ikilisinin kıyasıya rekabeti yüz yılı aşkın süredir aralıksız devam ediyor. Ancak her ikisi de uzun süren bu zorlu ve bir o kadar da keyifli bu rekabetten biraz sıkılmış olacak ki bazı alanlarda güçlerini birleştirmeye karar verdiler. Zaten Mercedes-Benz’in de bünyesinde bulunduğu Daimler AG bir süredir BMW ile bazı noktalarda işbirliği yapıyor. Şimdilerde ortaya çıkan raporlarda ise ikilinin Mercedes-Benz A-Serisi ve BMW 1 Serisi gibi kompakt otomobillerin gelecek nesillerini birlikte geliştireceklerini gösteriyor. Tabii ikilinin bu segmentte rekabet etmekten son derece keyif aldığı premium sedanlardaki mevcut durum değişmeyecek yani rekabet sürecek.

Mercedes-Benz 2018’in en büyük premium otomobil markası oldu!

Kompakt otomobiller Avrupa pazarında oldukça rekabetçi konumda. Her iki markaya ait giriş seviyesindeki bu popüler modellerin birlikte geliştirilecek ortak bir mimari platformu kullanması iki otomobil üreticini de milyarlarca dolar maliyetten kurtaracak. Eğer her şey yolunda giderse ve herhangi bir aksilik çıkmazsa ikilinin geliştirdiği ilk kompakt otomobiller 2025’ten önce yola çıkabilir.

Herhangi bir aksilik dedik çünkü işler biraz karışık. Ortaya çıkan birtakım iddialara göre bu işbirliğine karşı olanlar var. Her iki taraftan da bazı üst düzey şirket yöneticilerin alınan bu ittifak kararına karşı oldukça sert tepki verdiği biliniyor. Eğer içten gelen bu direnç kırılabilirse Mercedes-Benz – BMW İttifakı uzun soluklu olabilir. İlerleyen süreçte ise otonom otomobillere doğru genişletilebilir.

Mercedes-Benz ve BMW

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Türkiye corona virüsü vaka sayısı

Türkiye corona virüsü vaka sayısı – 2 Nisan 2020

Türkiye'de corona virüsü vaka sayısı ve ölüm sayısı günden güne artış gösteriyor. Günlük resmi olarak açıklanan vaka sayılarını sizlere aktarıyor olacağız. Çin'in Wuhan kentinde 2019'un...

Son Haberler