MediaTek S900 8K TV işlemcisi kullanıma hazır!

Skyworth Q91 8K TV

MediaTek işlemciler akıllı televizyonlar için tercih edilen işlemcilerin başında geliyor. Yeni MediaTek S900 yonga seti kullanıma hazır.

İlk olarak 2019 yılında geliştirilen MediaTek S900 8K TV işlemciler için TSMC’nin fabrikasında seri üretime geçildi. Çin’de yer alan bir tipster akıllı televizyonlara güç verecek yeni yonga setinin yakın zamanda kullanım için firmalara gönderilebileceğinden bahsetti. Bu işlemciler ilk olarak CES 2020’de tanıtılan Skyworth Q91 8K TV’lerde kullanılacak. Skyworth dışında ismi belli olmayan bir kaç televizyon üreticisi de bu yonga setini tercih edecek. Ancak 8K TV’lerin çok pahalı olması nedeniyle üretim sayısı fazla değil. Bu nedenle MediaTek’in 8K işlemcilerinin piyasaya orman yangını gibi hızla yayılmasını beklemiyoruz.

MediaTek S900 8K TV işlemciler 12nm fabrikasyon süreci sonucunda üretildi. Yonga seti dört çekirdekli Arm Cortex-A73 CPU, MediaTek APU (AI işlemci) ve son olarak MediaTek tasarımlı medya kod çözme motoruna sahip. Grafik işlemcisi kısmında Mali G52 GPU yer alıyor. Yonga setinin sahip olduğu bu motor 60FPS 8K olan bir görüntüyü 120FPS 8K görüntüye dönüştürebiliyor. MediaTek’in tescilli MiraVision-Pro ve AI PQ kombinasyonu ile MediaTek S900 işlemciler, AI sahne tanımayı destekliyor ve 8K çıkışı için bile renk doygunluğunu, parlaklığı, keskinliği, dinamik hareket telafisini ve görüntü parazitini optimize ederek S900 destekli TV’lerin görüntü kalitesini iyileştirmesini sağlıyor.

MediaTek S900 8K TV işlemciler

Son olarak bu yonga seti kullanan akıllı televizyonlar gerekli donanımlarla güçlendirildiğinde hareketle ve sesle kontrol edilebilecek. Bu yonga setini kullanan televizyonların kameraya sahip olması ile yazılımsal olarak hareketleri algılayabilmesi ile kumandaya ihtiyaç duymayacağız. ABD’de 2020’nin son çeyreğinde piyasaya sürülecek olan Skyworth Q91 8K TV’ler bu özelliklere sahip.

Hitman: Absolution ve Snake Pass tamamen ücretsiz oldu!