MediaTek Dimensity 800 ile rakiplerine taş çıkaracak!

Dimensity

MediaTek, 5G modem destekli yeni yonga seti MediaTek Dimensity 800 ile Qualcomm ve Huawei’ye adeta taş çıkarıyor. İşte detaylar.

Yonga seti savaşında giriş ve orta segmentte boy gösteren MediaTek, Dimensity serisi ile vites yükseltmeye başlatmıştı. Dimensity 1000 ile Qualcomm’un Snapdragon 765G yonga setinden daha fazla performans sunan MediaTek, şimdi de orta segmentteki elini güçlendirmeye başladı.

Huawei’nin Kirin 800 serisi ve Qualcomm’un Snapdragon 7 serisine rakip olacak olan Dimensity 800 yonga seti 5G modemi ile dikkat çekiyor. Dimensity 800’ün 4.7 Gbps indirme ve 2.5 Gbps yükleme hızına sahip olacağı söyleniyor.

Dört adet Cortex A77 ve dört adet Cortex A55 çekirdeklerinin oluşturacağı Dimensity 800 yonga setinin performans ve pil tüketiminde yüzde 20’ye kadar iyileştirme sunacağı da aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

2020’nin Ocak ayında resmiyete kavuşacak olan bu yonga setinin; özellikle orta segmentte yer alacak olan telefonlara yeniden hayat vereceğini ve maliyeti düşüreceği için fiyatlara olumlu yansıması olacağını düşünüyoruz.

MediaTek Dimensity 800

Dimensity 800’ün şimdilik kamera alanında neler sunduğu bilinmiyor. Ancak abisi Dimensity 1000’in Oppo Reno 3 modelinde gördüğümüz gibi dörtlü kamera kurulumuna destek verdiğine şahit olmuştu. Muhtemelen Dimensity 800 minimumda üçlük kamera kurulumuna destek verecektir. Eğer bu gerçekleşirse orta segmentte üçlü kamera devri 2020’de resmen başlayacaktır.

Oppo Reno 3 performans testinden kaç puan aldı?

Bakalım Huawei, Qualcomm ve Samsung cephesinden MediaTek’in bu güçlü hamlesine bir karşılık gelecek mi?