Ana SayfaDonanımMediatek çip pazarında 2021 liderliğini kimseye bırakmayacak

Mediatek çip pazarında 2021 liderliğini kimseye bırakmayacak

Dünyanın en büyük çip üreticileri içerisinde yer alan Mediatek çip pazarında 2021 rekorunu kıracak gibi görünüyor. İşte çip sektöründe merak edilen yeni gelişmeler.

Günümüz dünyasının en önemli donanımlarından bir tanesi olarak bilinen çipler birçok firma tarafından üretiliyor ve Mediatek çip pazarında 2021 rekorlarını altüst edebilir. Bundan 20 yıl kadar önce çip üretimi yapan çok fazla şirket yoktu. Şimdilerde birden fazla büyük ve küçük üretici bu alanda çalışmalar yürütüyor. Ancak devler neredeyse hiçbir zaman değişmiyor.

Bugünlerde çip dünyasında daha çok Mediatek konuşuluyor. Ortaya çıkan detaylara göre firmanın yaklaşık olarak sektörün yüzde 37 gibi bir bölümünü elinde tutması bekleniyor. Halihazırda zaten yüzde 32 gibi bir paya sahip. Bunu 2021 yılında ciddi seviyede yükseltecek.

Sektörün diğer devleri büyümeye devam ediyor

Çip üretiminde her ne kadar lider Mediatek olsa bile onu takip edenler azımsanmayacak derecede büyüyor. Mesela Qualcomm 2020 yılında yüzde 28 paya sahipken 2021 yılında bunu yüzde 31 düzeyine kadar çıkarmayı planlıyor. Samsung ne yazık ki payını artıranlar içerisinde yer almıyor.

Mediatek çip pazarında 2021

Apple kendi pazarını biraz daha büyütmeyi düşünüyor. Şirketin özellikle son dönemlerde üretmeye çalıştığı yeni çipler sektörde tuttu diyebiliriz. Apple CEO’su Tim Cook tarafından da reklamı yapılan bu işlemciler pazar alanını şu anda yüzde 16 seviyesine kadar çıkarmaya çalışıyor.

MediaTek Yeni 5G Modemini Duyurdu! İşte karşınızda Helio M80

Pazara genel olarak bakıldığında 5G teknolojisi sunan çiplerin daha fazla ön plana çıkacağı söylenebilir. Böyle bir durumda Qualcomm dikkat çekiyor diyebiliriz. Şirketin özellikle son dönemlerdeki çipleri neredeyse tamamen 5G teknolojisine sahip. Üstelik 5G teknolojisi kullanan 10 akıllı telefondan yaklaşık olarak 5 tanesi Qualcomm markasının. Çip dünyasından gelişmeler ortaya çıktıkça aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting