Mavi ışık filtresi ve koyu mod insan sağlığına zararlı!

koyu mod

Göz sağlığına iyi geldiği söylenen mavi ışık filtresi ve koyu mod seçeneklerinin insan sağlığına aslında zararlı olduğu ortaya çıktı.

Bilgisayarlarda mavi ışığı kesmek için eski CRT monitörlerin önüne bir mavi ışık filtresi konuluyordu. Bu çözümün maliyetli olmasının ardından Windows ve macOS için f.lux uygulaması çıkmıştı. Mevcut konumunuza göre gün batımında mavi ışık filtresini aktif ederek göz sağlığını koruyan bu uygulama, Apple, Google ve Microsoft’a ilham kaynağı olmuştu.

Apple, Google ve Microsoft, hem masaüstü hem de mobil işletim sistemlerine mavi ışık filtresini eklemişti. Göz sağlığını koruyan bu özelliği koyu mod takip etmişti. Göz sağlığına iyi geldiği söylenen bu iki özelliğin aslında hiç de öyle olmadığı bugün yapılan araştırma ile ortaya çıktı.

Dünyanın en çok satan telefonu açıklandı!

Manchester Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaya göre; insanlar mavi ışığa maruz kalmalı. Çünkü insan vücudu bu ışıktan etkilenip uyku döngüsünü buna göre ayarlıyor. Siz mavi ışık filtresi ve koyu modu aktif ettiğinizde vücudunuz yorulmuyor ve bu yüzden dolayı uyku döngünüz bozuluyor.

koyu mod

Uykuya hazır olmak için bu iki özelliğin kapatılması insanların uyku döngüsü için oldukça faydalı olduğu söyleniyor. Çıktığı günden beri iki modu da kullanan birisi olarak uyku düzenimin bozulduğunu fark ettim. Bu özellikleri bugünden itibaren kapatıp 1 ay boyunca gözlem yapacağım. Bakalım Manchester Üniversitesi’nin oldukça haklı olduğu bu araştırma gerçekten doğru mu çıkacak?


Yorumlar kapatıldı.