macOS 12.3 yeni özellikler ile sunuldu!

macOS 12.3 yeni özellikler ile sunuldu!

Apple’ın Evrensel Kontrol özelliğini ilk kez göstermesinden dokuz ay sonra özellik nihayet geldi. Şirket macOS 12.3 ve iPadOS 15.4’ü piyasaya sürdü. İşte tüm detaylar.

Beta sürümünde olan araç, tek bir klavye ve fare ile aynı anda bir Mac ve iPad’i kontrol etmenize olanak tanıyacak. macOS 12.3 ile gelmesi beklenen bu özellik uzun süredir merakla bekleniyordu. Yeni özellik ile her iki cihaza da metin girebilir ve dosyaları aralarında sürükleyebilirsiniz. Apple başlangıçta Universal Control’ün geçen sonbaharda kullanıma sunulacağını söyledi, ancak Aralık ayında bu bahara kadar sürümü erteledi.

macOS 12.3 yeni özellikler ile sunuldu!

Apple, M1 destekli sistemlerde de gelişmiş uzamsal sese sahip. Apple Music artık uyumlu AirPod’lar için dinamik kafa izleme desteğine sahip. Kontrol Merkezinde sabit ve kafayı takip eden uzamsal ses için ayarları bulacaksınız. Sunulan bir yeni özellik ise bir çok emojinin eklenmesi. Bu emojler arasında eriyen bir yüz, trol, disko topu ve kalp şeklini oluşturan eller yer alıyor. El sıkışma emojisi artık her el için ayrı cilt tonu seçeneklerine sahip.

Ayrıca macOS 12.3’teki yenilikler, Siri için daha az cinsiyetli bir ses seçeneği, Podcast’ler uygulaması için daha fazla filtre, kayıtlı parolalar için isteğe bağlı notlar gibi özellikler sunuyor. Buna ek olarak, macOS güncellemesi Safari’deki web sayfaları için İtalyanca ve Geleneksel Çince çeviriye imkan sağlayacak.

Ford elektrikli otomobil modelleri üretecek: Geri sayım başladı