BMW ve Mercedes otonom ortaklığı sona erdi

bmw ve mercedes

Alman otomotiv devleri bir süre önce otonom sürüş teknolojisi geliştirmek için ortaklık yapacaklarını açıklamışlardı. Ancak birbirleriyle geçinemeyen iki şirketin ortaklık planları hiç de bekledikleri gibi gitmedi. Peki ne oldu da ortaklık erkenden sona erdi.

BMW ve Mercedes, Tesla ve diğer rakiplerinin otonom sürüş teknolojisindeki hızlı gelişimine karşı kendi teknolojilerini geliştirmek için ortaklık açıklamışlardı. Ancak şimdi iki şirket, bu teknolojiyi birlikte geliştirmenin bekledikleri kadar kolay olmadığının altını çizerek ortaklığı bitirdiler.

BMW ve Mercedes otonom sürüşte havlu mu attı?

İki dev şirketin otonom sürüş konusunda ortaklık açıklamalarının üzerinden henüz 1 yıl bile geçmemişti. Geçtiğimiz Temmuz ayında ortak çalışacaklarını açıkladıklarında da “ezeli rakip” olarak görünen iki firmanın iş birliği herkesi şaşırtmıştı.

Ortaklığın amacı ise Level 4 otonom araçlar üretip satacak konuma yükselebilmekti. Bunun için de kendilerine 2024 yılını hedef olarak belirlemişlerdi. Ancak 5 yıl sürmesi planlanan ortak çalışma bir yıl dolmadan bitti.

bmw ve mercedes

Öte yandan, iki firma başka alanlarda bazı ortaklıklara da devam ediyorlar. Alman otomotiv devleri, BMW, Mercedes ve Audi, navigasyon haritaları konusunda Google veya Apple’a bağımlı olmamak için ortak olarak Nokia Here harita servisini 3.07 milyar dolar ödeyerek satın almışlardı.

Sir Ian Holm hayatını kaybetti. Yüzüklerin Efendisi filminden bir yıldız kaydı

Harita konusundaki aynı “kardeş kardeş” çalışma ortamının ise otonom sürüş konusunda yaşanamadığı ortaya çıkmış oldu. Bu karar aynı zamanda Ford’un CEO’sunun, “otonom sürüş o kadar basit bir iş değil ve üreticiler yakında otonom araç satma konusunda hayal görüyorlar,” yorumunu da haklı çıkarmış oldu. Öyle görünüyor ki, Alman otomotiv devleri bile otonom sürüş konusunda pes etmişken, sürücü kursları bi 10 yıl daha ekmek yemeye devam edecekler.