Ana SayfaLogitech G923 TrueForce yarış direksiyonu incelemesi

Logitech G923 TrueForce yarış direksiyonu incelemesi

Logitech G923, sürüş simülasyonu ve yarış tutkunları için ideal ürünlerden. Premium tasarıma ve TrueForce teknolojisine sahip olan cihaz, deyim yerindeyse ayaklarınızı yerden kesmeyi hedefliyor.

Logitech G923, geçtiğimiz sene ağustos ayında satışa sunulmuştu. PC, PlayStation ve Xbox kullanıcılarını hedefleyen firma, uzun süredir yeni bir direksiyon seti hazırlamıyordu. Eh, yıllar sonra böyle bir ürün geldiyse, demek ki farklı bir şeyler vardır, değil mi?

TrueForce teknolojisiyle geliyor

G923, Logitech’in TruceForce adını verdiği yeni bir güç geri bildirim teknolojisine sahip. Bu sistem, o an oynadığınız ve bu direksiyona destek sunan oyunun fizik ve ses motorlarına entegre olarak; oyundaki aracın motor devri, teker ve zemin detaylarını analiz ediyor ve gerçekçi manevra ve sarsıntı detaylarını size sunabiliyor. Basit tabirle, gelişmiş bir titreşim motoru olarak da belirtebiliriz bunu. Örneğin toprak, engebeli bir arazide araç sürüyorsanız, haliyle zemin çok daha pürüzlü oluyor ve direksiyon kontrolü de zorlaşıyor. Bunu rahatlıkla deneyimleyebiliyorsunuz.

Logitech G923 direksiyon seti

Vites nerede?

Ürünün kutusunu açıp kontrol ettiğimde, merak ettiğim ilk detay, vites oldu. Çünkü kutuda vites bulunmuyor. Bu, önceki seride de böyleydi. Yani isterseniz vitesi ayrıca satın alabilirsiniz. Bu da ekstra masraf anlamına geliyor. Hem G29 ve G920, hem de bu yeni G923 serisi için Logitech Driving Force Shifter vitese göz atabilirsiniz.

Tasarım detaylarına bakacak olursak, önceki seri ile arada çok da fark yok

G923’ün direksiyon tasarımı, G920 ve G29 ile kıyaslandığında neredeyse aynı. Logitech, sevilen tasarım hatlarını koruyarak bazı ufak tefek dokunuşlar yapmak istemiş. Mesela, üst kısımdaki led panel sayesinde, destekli oyunlarda hız göstergesini daha rahat takip edebiliyor, herhangi bir hız aşımında hemen haberdar olabiliyoruz.

Bu kez siyah rengin daha fazla tercih edildiğini ve direksiyonun orta kısmında PlayStation logosu yerine Logitech’in logosuna yer verildiğini görüyoruz. Artık renkli tuşlar yok. Böylece daha premium, daha gerçekçi bir direksiyon tasarımıyla karşı karşıyayız.

Direksiyonun bağlı olduğu konsola baktığımızda, yine bir arabanın ön kısmından yola çıkılarak hazırlanmış ve güzel görünüyor. Bu konsolun bir masaya montesi oldukça kolay.

Sağ ve sol taraflarda yer alan büyük vidaları kullanarak saniyeler içinde ürünü masaya sabitleyebiliyorsunuz.

Pedalların olduğu board’a baktığımızda, Logitech’in yine hemen hemen aynı tasarım çizgisini koruduğunu görüyoruz. Önceki ürünlerden önemli bir fark olarak, bu kez fren pedalında daha güçlü, kademeli bir yay kullanılmış diyebiliriz.

Hem direksiyon konsolu hem de pedal board’u kullanılırken yerlerinden oynamıyor, sağlam tutuş sağlıyorlar.

Zaten bir kablo karmaşasından söz etmek de mümkün değil. Yaklaşık 5 dakikada ürünü kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Logitech G923 direksiyon seti

Logitech G923 direksiyon seti

Boyutlar ve kullanılan malzemeler

Direksiyonun ön panelinin içinde motorlu, dişli bir yapıya yer verilmiş. Kullanırken mekanik detayları rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Direksiyon, 900 derece dönüş açısına sahip. Çift motorlu güç geri bildirim sistemi var ve aşırı ısınma koruması sayesinde uzun süreler kullanabiliyorsunuz.

Direksiyonun mili çelikten, simidi anodize alüminyumdan ve kaplaması da elde dikilmiş deriden faydalanılarak hazırlanmış. Kablolar hariç olmak üzere 2,25 kilo ağırlıkta ve 270mm.

Pedallarda da paslanmaz çelik malzeme kullanılmış. 167mm yükseklikte ve kablo olmadan 3.1 kilo ağırlıkta.

Logitech G923 direksiyon seti

PlayStation için farklı, Xbox için farklı

Bu direksiyon setinin PlayStation için farklı, Xbox için farklı olmak üzere iki versiyonu var. Fark, direksiyonun üzerinde konumlandırılan tuşlarda kendini belli ediyor. Her platformun kendine özel tuşları sayesinde oyuncuların keyifli hissetmeleri hedeflenmiş.

Bir ek not olarak, iki versiyonun da PC’de çalıştığını, tuşların kolaylıkla programlanabildiğini söylemeliyiz.

Yine bir not olarak, ürünü PC’nize bağladıktan hemen sonra Logitech’in G-HUB yazılımını kurmanızı öneriyoruz. Bu, sorunsuz kullanım için önemli. Ayrıca buradan da tuşlar ve tercihler üzerine düzenlemeler yapabilirsiniz.

Direksiyonun destek verdiği platformları belirtmek gerekirse: PC, PS4, PS5, Xbox Series X/S ve Xbox One.

Dikkatimi çeken bir detay olarak, G920/G29 serisi, güncel konsolların dışında PS3’e de destek veriyor. Yani hâlâ PS3 kullanan bir Gran Turismo tutkunuysanız, bu detayı aklınızda bulundurun.

Logitech G923 direksiyon seti

TrueForce teknolojisine destek veren oyunlardan bazıları ve deneyimlerimiz

Grid, Assetto Corsa Competizione, iRacing, Gran Turismo ve Snow Runner. İlerleyen dönemlerde bu listeye yeni üyeler de eklenecektir. Öte yandan, diğer pek çok yarış oyunu ve simülasyonda da keyifli saatler geçirebileceğinizi söylemeliyiz.

Örneğin biz, Euro Truck Simulator 2, Scania Truck Driving Simulator, Forza Horizon 4 ve Grid 2 gibi oyunları saatlerce deneyimledik. Hepsinde de yol tutuşu, zemin farklılığı ve motor hareketlerine göre farklı titreşimler hissettik. Tabii oyunlar arasında, direksiyon deneyim farklılıkları da oluyor. Kısaca açıklamamız gerekirse…

Euro Truck Simulator 2’de direksiyonun rahat, yumuşak bir kullanımı var. Ayrıca bu oyun, çift debriyaj sistemini de destekliyor. Yani daha hızlı ve sorunsuz kalkışlar yapabilirsiniz. Diğer destekli oyunlar için de Logitech’in sayfasına göz atmanızda fayda var.

Scania Truck Driving Simulator’ü deneyimlediğimizde ise, direksiyon daha sert ve yol şartlarına göre anlık değişkenlikler gösteren güçlükleri net şekilde sunabildiğine tanık olduk.

Forza 4, en zorlandığımız oyun oldu, zira oldukça güçlü otomobilleri kontrol etmeye çalışırken hız ve denge faktörlerini ayarlayabilmek kolay değil, en azından alışma süreci gerekiyor diyebiliriz.

Grid 2 ise, TrueForce’u tam destekleyen oyunlardan bir tanesi ve da Forza 4 gibi yüksek adrenalin sunuyor ve uzmanlaşmak için epey vakit harcamanız gerek.

Logitech G923 direksiyon seti

Tüm bu oyunlar esnasında, direksiyon ve pedal sisteminin kullanımı gerçekten başarılı, gerçekten zevkli. Saatlerin nasıl akıp gittiğini anlamıyorsunuz bile. Kendi adıma konuşmam gerekirse, bir tır simülasyonunun başına oturup da klavyeyle saatlerce oynamak hiç cazip gelmiyor. Bu tip oyunları cazip kılan, iyi bir sürüş sistemine sahip olabilmeniz. Böylece bir anda kendinizi yollarda buluyorsunuz.

Sola dönmeden önce sinyal vermek, direksiyonu tamamen sola kırmak, mouse hareketleriyle yolun diğer tarafını kontrol etmek, ağır ağır kalkış gerçekleştirmek ve yükü teslim etmek için son manevralarda bulunmak… Bu tip detaylar belki de kulağa basit geliyor, ama bir direksiyon setiyle yaptığınızda her birinin ayrı ayrı önemli ve zevkli detaylar olduğunu görüyorsunuz.

Aynı şekilde, Forza 4’te yarışmak yerine, hafif hızda sürüş yaparak etrafı gezmek çok eğlenceli. Tercihler kişiden kişiye değişir. İyice hakimiyet kurduğunuzda, tabii ki heyecan verici yarışlara da dahil olmalı ve direksiyonun tüm gücünden faydalanmalısınız.

Ve en önemlisi de, böyle bir sisteme sahipseniz, bu sisteme en iyi şekilde destek veren oyunları uzun süreler deneyimlemelisiniz. Yine de, özellikle TrueForce tarafında daha fazla oyuna destek verilmesi gerektiğini de söylememiz lazım. Geniş bir yelpaze şart.

TrueForce sizin için gerekli değilse, daha uygun fiyata, benzer tasarım detayları ve özelliklere sahip G29/G920 serilerine de bakabilirsiniz

TruceForce, bu yeni direksiyon setinin kilit özelliği diyebiliriz. Diyelim ki size bu özellik değil de, daha uygun fiyata rahat sürüş keyfi lazım. Öyleyse G29/G920 serilerine de göz atabilirsiniz. Tasarımsal detaylardan teknik detaylara kadar pek çok yönden G923 ile benzerler.

TCL TAB 10S tablet: Uzaktan eğitim ve uzaktan iş süreçleri için ideal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting