Koronavirüs nedeniyle Volkswagen de garanti uzattı!

Koronavirüs nedeniyle garanti süreleri uzadı

Koronavirüs nedeniyle otomobil firmaları yetkili servislere gelemeyen müşterilerine yönelik garanti süresi uzatma kampanyası başlattı.

Bir çok otomobil üreticisi COVID-19 salgını nedeniyle bir kampanya başlattı. Bu kampanya çerçevesinde firmalar koronavirüs nedeniyle uygulanan koruma önlemleri ve kısıtlamalar nedeniyle yetkili servislere gelemeyen müşterilerine yönelik, garanti sürelerini uzattı. Ancak garanti süresi uzatılan araçların sadece garantisi bitenler için geçerli olduğunu belirtelim. Yani sizin garantiniz devam ediyorsa ek bir süre kazanamayacaksınız.

Daha önce BMW, Skoda, Audi, Mercedes ve Kia bu kampanyaya katılmıştı. Garanti süresini uzatan son firma Volkswagen oldu. Garantisi 1 Mart ile 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında sona eren tüm  Amarok, Caddy, Transporter, Caravelle ve Crafter sahiplerinin garanti süresini 3 ay uzattı. Alman firmanın bunu sadece ticari araçlarda yapması tepkiye neden oldu.

İkinci el otomobil fiyatlarına koronavirüs darbesi!

Kia ve Mercedes de benzeri bir kampanya yaptı!

Örneğin Kia, araç sahiplerine ticari binek ayrımı yapmaksızın 30 Haziran 2020 tarihine kadar garanti uzatması sağladı. Mercedes bunu yazılı bir açıklama ile ilan etti. Açıklama şu şekilde: “Ürün ve hizmetlerimiz ile müşterilerimizin her koşulda yanında olmayı sürdürmek adına, araçlarımızın garanti sürelerini uzatma kararı aldık. Yaşanan salgın ve Mart- Nisan aylarında devreye giren tedbirler kapsamında, turizm, personel ve okul taşımacılığı gibi alanlarda çalışan araçlarımızın faaliyetleri kısıtlandı. Bu dönem içerisinde müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, 15 Mart – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında garanti süreleri dolan araçlarımıza 30 Haziran’a kadar ek garanti süresi ve bakım zamanı gelen araçlarımıza da yine 30 Haziran’a kadar yıllık bakım için 180 gün, kilometre bakımı için %20 bakım periyodu sunuyoruz. Mercedes Benz Otomotiv Hafif Ticari Araçlar olarak müşterilerimize desteğimizi sürdüreceğiz”

koronavirüs sebebiyle garanti uzatan otomobil firmaları

Skoda ve Audi’de koronavirüs sebebiyle garanti imkanından yararlanamayan ve bu süreçte garantileri sona eren müşterilerine ücretsiz onarım hakkını da kapsayan garanti uzatma kampanyası düzenledi. Ancak onarımların garanti kapsamında yapılabilmesi için garanti belgesinde yer alan garanti koşullarının geçerliliğinin devam etmesi gerektiği belirtildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir