Home Gundem Koronavirüs kanser vakalarını üst seviyelere çıkarabilir: Bilim insanları korkuttu

Koronavirüs kanser vakalarını üst seviyelere çıkarabilir: Bilim insanları korkuttu

0
Koronavirüs uzun süreli etkisi

Koronavirüs kanser vakalarını artırma ihtimaline sahip. Özellikle son dönemlerde bu artış çok daha net bir şekilde konuşuluyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Tüm dünyanın ana gündem maddesi olan Koronavirüs kanser vakalarını hiç beklenmeyen ölçüde artırabilir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de teşhislerin yapılamaması ile ilgili. Özellikle kanser hastalıklarını teşhis etmek büyük oranda zorlaşıyor. Burada elbette asıl sorun gerekli tetkiklerin yapılamaması.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Başkanı Prof. Dr. Esra Saatçi tarafından yapılan açıklamalar endişe yarattı. Söylediğine göre Covid nedeniyle ciddi bir yığılma var.

Koronavirüs kanser vakalarını arttırabilir

Konuyla alakalı yapılan açıklamalarda son 5 yılın ortalamasına göre yaklaşık yüzde 42 oranında kanser teşhisinde azalma var. Bunun en önemli nedeni ise kanser tanısını koyabilecek tetkiklerin yapılamaması.

2 milyon 324 bin 69 kanser cerrahisi operasyonu ne yazık ki Koronavirüs sürecinde ertelendi. Böylece hastaların sağlıklarına orta ve uzun vadede etki edecek son derece önemli bir konuda gerileme yaşandı. Prostat, meme, kolon ve akciğer kanseri tanısı alanların sayısında da büyük oranda azalma var.

Koronavirüs ölümleri hızlıca artıyor: Dünya Sağlık Örgütü uyardı

Bilim insanları son dönemlerde kanser hastalıklarının beklenenden çok daha hızlı bir şekilde artacağını tahmin ediyor. Hatta bu artış yaklaşık olarak 6 kat bile olabilir. Fiziksel aktivitelerin yüzde 40 oranında azalması kronik hastalıkların artmasına da neden oluyor. Kısacası pandemi sonrasında bizleri olumsuz bir sağlık tablosu bekliyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden konu ile ilgili fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version