Ana sayfa Genel Kişisel bilgileriniz sosyal medyada satılıyor olabilir! Çok dikkatli olun

Kişisel bilgileriniz sosyal medyada satılıyor olabilir! Çok dikkatli olun

Yeni sızan haberlere göre kişisel bilgileriniz sosyal medyada satılıyor olabilir. Yapılan bir çalışma, sosyal medya kullanan hiç kimsenin güvende olmadığını ortaya koyuyor. İşte kişisel güvenliğiniz için kritik haberimizin detayları.

Kişisel bilgileriniz sosyal medyada ise muhtemelen bundan hiç hoşlanmazsınız. Elbette şu anda sosyal medya platformlarında bazı bilgilerimiz bulunuyor. Ancak bu bilgiler çoğunlukla sadece yaşadığınız yer ve ilgi alanlarınız tarzında oluyor. Yapılan bir araştırma ise, dolandırıcıların sosyal medya hesaplarınızdan birçok bilgiyi çaldığı ve tekrar başka sosyal medya platformlarında satışa sunduğunu gösteriyor.

Kişisel veri güvenliği en büyük sorunlar arasında

İnternet üzerinden kişisel bilgilerinizi satışa çıkaran kişilerin birçok hedefi olabiliyor. Bunlardan en sık rastlanan iki tanesinden bahsedelim. İlk olarak sizin verilerinizi büyük şirketlere satabiliyorlar. Birçok kuruluş internet kullanıcılarının kişisel bilgileri ile reklam politikalarını düzenleyebiliyor. Böylece satış rakamları daha büyük bir artış yaşıyor.

Kişisel verilerin çalınmasından sonra dolandırıcıların en çok yaptığı ikinci iş ise kredi kartı bilgilerinize ulaşmak. Eğer banka hesap bilgilerinize bir şekilde ulaşırlarsa, burada para çekim veya alışveriş gibi işlemler yapılabiliyor. İkincisi kullanıcılara biraz daha ağır zararlar verebiliyor. Özellikle de banka hesaplarında yüksek miktarda para bulunduran kişiler mağdurlar arasında.

Galaxy S20+ PUBG Mobile’da 2.000 TL’lik telefon karşısında rezil rüsva oldu!

Şimdilerde sosyal medya platformlarında dolandırıcıların ne kadarlık ücret karşılığında bilgi sattığı ortaya çıktı. Twitter’da 13 bin pounddan fazla para olan kredi kartlarına ait bilgiler 100 pound ile alıcı buluyor. Dolandırıcılar tarafından belirlenen rakamlara göre üç kredi kartına ait bilgiler 200 pounda satılıyor. Sahte pasaportların da önemli bir gelir kaynağı olduğu görülüyor. 3.000 pound karşılığında sahte pasaport elde etmek mümkün. Facebook ve Instagram gibi platformlardan da kişisel bilgiler satılıyor. Kişisel verilerinizi korumak adına şifrelerinizi düzenli olarak değiştirmenizi öneriyoruz.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler