iPhone tarih hatası çözümü belli oldu!

iPhone tarih hatası 1 Ocak 1970

iPhone tarih hatası çözümü belli oldu. Telefonu kullanamaz hale getiren 1 Ocak 1970 hatasından nasıl kurtulabileceğiniz anlatıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan bir hata, iPhone, iPad ve iPod cihazları kullanılamaz hale getiriliyordu. Eğer cihazınızın tarihini 1 Ocak 1970’e ayarlarsanız ve cihazı kapatıp açmayı denerseniz cihazın bir daha açılmadığını göreceksiniz. Ancak tabii ki bunu denemenizi önermiyoruz. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız, çözümünden bahsediyoruz.

iPhone tarih hatası çözümü nasıl?

Öncelikle henüz bu hatadan etkilenmemiş kullanıcılar için konuşalım. Eğer cihazınızda Jailbreak işlemi yapılmışsa, bu hatadan etkilenmemek için BrickingDate isimli yazılımı (Tweak) indirmeniz gerekiyor. İlgili yapılım “Ziph0n” reposunda bulunabiliyor.

Apple tarafından henüz bir açıklama gelmemiş olsa da bu sorunun iOS 9.3 sürümünde çözüşmesi bekleniyor. Sorun sadece 64-bit işlemcili cihazlar oluyor. Çözümü ise biraz donanımsal diyebiliriz.

iPhone tarih hatası çözümü için cihazınızın bataryasının tamamen bitmesi gerekiyor. Cihazın bataryasının saat ve tarih bilgisi için bile gerekli gücü sağlayamadığı noktada şarj edip açmayı denediğinizde tarih ve saat sıfırlanmış oluyor böylelikle iPhone tarih hatası çözümü sağlanmış oluyor. Bazı kullanıcılar Apple logosunda kalan cihazın pilinin bitmesinin çok uzun süreceğinden yola çıkarak, cihazı açarak batarya bağlantısını kesmeyi öneriyor. Ancak bunu tecrübesiz bir kullanıcının yapması son derece zor. Yetkili bir teknik servis eşliğinde cihazın gücü anlık olarak kesilirse sorun ortadan kalkmış oluyor.

UYARI: iPhone tarih hatasını denemek için bile olsa cihazınıza uygulamanızı önermiyoruz. Görüldüğü üzere bu sorun DFU modu ile bile çözülemiyor. Sorunun nasıl meydana geldiğini aşağıdaki videodan izleyebiliriz. Lütfen denemeyin.

Dünyanın en büyük Rubik Küpü – Video