Ana Sayfa Güvenlik İnternet’te Bedava Olan Yazılımlar Ne Kadar Güvenli

İnternet’te Bedava Olan Yazılımlar Ne Kadar Güvenli

İnternet dev bir bilgi deposu haline geldi. Her şeye kolayca ulaştığımız bu dünyada, manipülasyonların da olduğu çok açıktır.

Bu sadece yazılı bilgiler anlamında değil elbette, yazılım dünyasına ait ne varsa iyi niyetli olanlarını ayırmak çok güç. Bilgisayarımıza veya akıllı telefonlarımıza, tabletlerimize indireceğimiz bedava olan uygulamaların içerisinden neler çıkacağı meçhuldür. Her ne kadar güvenlik açsından anti virüs programları ile taramalardan geçirmiş olsak da, riskin devam ettiği bir gerçektir.

virus-casus-yazilim-truva-ati-vb-zararli-yazilimlarin-tehlikeleri,1,con

 

Zirve Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Şanver bu konu ile alakalı bazı açıklamaları medyada yer almıştı. Güvenlik açısından önemli olacağı için burada sizlerle paylaşmak istiyorum bazı önerilerini… Kendisi, bedava yüklenen programların hepsinin internet bağlantısı ile gerçekleştiği için bilgilerinizin ele geçirile bileceğinden söz etmişti. Yani casusluğa değindi Sayın Şanver. Bu konuda dikkatli olmak lazım gerçekten çünkü son çıkan haberlere göre etik olamayan hackerlar tarafından sanal alemden para elde etmeye çalıştıkları, bunun yolları içinde casus uygulamalarının internette ücretsiz yazılımlara dahil edildikleri yazıyordu. İnternet bir yanıyla mükemmel derecede kolaylık sağlıyor ama işin bir de bu yanı var ve dikkatli olmayı gerektiriyor.

Biliyorsunuz ki burada bir birinden farklı özelliklere sahip akıllı telefonların da piyasaya çıkışını yazıyor, niteliklerinden bahsediyoruz. Akıllı telefonların gittikçe gelişmesi ve mobil uygulamaların artarak bu telefonların içerisine girmesi güvenlik anlamında bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Çünkü bu programların çoğalması ile güvenlik açıkları çemberi gelişiyor. İnsanın cezbeden uygulamaların herkesçe kullanılması pek çok kimsenin risk altında olması demek. Hatta bu durum insanların kolayca dinlenmesine, bilgilerinin alınabilmesinin yolunu açıyor. Hatırlarsanız hatlarda güvenlik açıklarının olduğu haberlerini okumuştuk. Hatlarımızda bulunan açıklar bir yana, bu uygulamalarla gelecek olan açıklar, bizleri casus uygulamaların eline düşmemize sebep olabilir. Telefonların rahatça her yerden internet alemine bağlanması tehlikeleri arttıran bir durum.

Şanver’in önemle dikkat edilmesini gerektiğini söylediği bir önerisi var. O da güvenliği test edilmemiş uygulamaları yüklememektir. Bunun yanında başkalarına program yüklemesi de yaptırılmamalıdır. Teknolojik dünyada tehlikeli durumlara dikkat etmek lazım. Herkese daha güvenli indirmeler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting