Ana Sayfa Güvenlik Android Saldırıları Çoğalıyor

Android Saldırıları Çoğalıyor

Son zamanlarda android işletim sistemine sahip telefonlara saldırılar çoğaldı. En fazla saldırıların olduğu yer ise, ABD ve Türkiye olarak belirlendi. Kötü niyetli hackırlar, uzaktan yönetim sistemi (RAT) aracını kullanarak rahatlıkla telefonlarınıza veya bilgisayarlarınıza bağlana biliyorlar.

Google android saldırılarının yoğunlaştığı bir zamanda güncellemeler yaparak, saldırılara karşı bir yama geliştirmişti. Ancak son zamanlarda hackırlar, uzaktan yönetim sistemini kullanarak, android uygulamalarında ki güvenlik tabanını aşabiliyorlar. RAT denilen uzaktan yönetim sistemi, kötü niyetli kimselerin en çok kullandığı yöntem olarak belirlendi. Çinli hackırların New York Times haber merkezini dört ay boyunca bu sistemi kullanarak rahatsız edebilmeleri, ayrıca web kamera ayarlarına ulaşarak, kızların görüntülerinin kaydedilmesi, kötü niyetli kişilerin neler yapabileceği konusunda bir fikir oluştura bilir.

130718_andrıoidddd5.hlarge

Geniş tabanlı iletişim sistemlerinin gelişmesi, teknolojik yenilikler hackırların işlerini daha da kolaylaştırdı. Mobil uygulamalar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırmak için geliştirilse de, androidler için geliştirilen kötü yazılımlarla da, tehdit altında oluyoruz. Sizlere bedava olan mobil uygulamaların güvenliği hususunda yazı yazmıştım. Orada bazı önerilerle nasıl korunacağımızı casus yazılımlar karşısında söylemiştik. Bunlara dikkat edilmesi gereken önemli bir zamanı yaşıyoruz. Bu sebeple akıllı telefon kullanıyorsanız, mutlaka karpensky veya daha başka kalitede güvenlik yazılımını telefonunuzda bulundurunuz. Benim başıma gelmez bir şey demek, çok yanlıştır. Akıllı telefonu olan herkes tehdit altındadır. Symantec ünlü bir güvenlik yazılım şirketidir. Yaptığı açıklamada, android yazılıma sahip olan telefon sahiplerinin tehdit altında olduğu yerler başta ABD ve Türkiye olarak belirlendi diye beyanat verdi. Bunları dikkate almamız gerekir. Son zamanda hackırlar, Türkiye’de telefonlara sızmaya çalışıyorlar. RAT dediğimiz sistem telefonunuza sızdıktan sonra, herhangi bir SMS veya özel bir numara ile aktive edilebiliyor.

Uygulama etkinleştirildiği zaman çağrı listesi, bağlantı bilgilerin, SMS hareketlerin, konuşma anında takibatın, kameran ve ses sistem düzeneği gibi özellikler üzerinde oynama yapıla biliyor. Diğer telefonlarla bağlantı senin üzerinden kurulabiliyor. Kısacası kötü niyetli kişilerce size tuzak kurulmak için RAT sistemi, en kolay uygulayabilecek bir sistemdir. Buna karşı haberdar olmak, gerekli önlemleri almak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting