Ana Sayfa Donanım İnternetin Menzilini Arttırmaya Ne Dersiniz?

İnternetin Menzilini Arttırmaya Ne Dersiniz?

Kablosuz internet kullanımında evin ya da ofisin her yerinde internete aynı hızda ve kesintisiz bağlanmak tek bir cihaz yatırımı ile mümkün.  Menzil genişletici (range extender) adı verilen cihazlar ile modem ya da router’ı değiştirmeden internetin menzili genişletebilirsiniz. 

Evde ya da ofiste internete bağlı cihazların artması ile kablosuz ağın kapsama alanı daha da önem kazanmaya başladı. Önceden sadece tek bir bilgisayarı, evin/ofisin belli bir bölgesinden internete bağlarken, bugün evin/ofisin neredeyse her noktasından bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar ile internete erişmek istiyoruz. Hem de aynı bağlantı hızıyla ve kesintisiz olarak…

Menzil Genişletici (range extender) adı verilen cihazlar bu soruna yönelik en önemli araçlar. Evde ya da ofiste mevcut modem ya da router’ı değiştirmeden kablosuz internetin menzilini artırmayı sağlayan ürünler, aynı zamanda bağlantı hızını ve kalitesini de belli noktada sabitleyebiliyor. Kurulumu ve kullanımı da son derece basit olan menzil genişleticiler, modem ya da router’ın kapsama alanı içindeki yakın bir noktaya kurulduğunda kablosuz internetin menzilini artırarak, en uç noktada dahi daha iyi erişim sağlıyor.TL-WA830RE(UN)2_0-02

TP-LINK üç model seçeneği sunuyor

TP-LINK Teknik Müdürü Önder Tayanç, network sektöründe fiyat/performans konusunda en başarılı ürünleri pazara sunan TP-LINK’in Range Extender çözümlerinin de uygun fiyattan ödün vermeden, hem kalitesiyle hem de kullanım kolaylılığı ile öne çıktığını vurguladı. Bu tür bağlantı sorunu olan ve menzil artırmak isteyen tüketicilere üç model ile çözüm sunduklarını ifade eden Tayanç, kullanıcıların gereksinimine göre bu üç üründen birini tercih edebileceğini belirtti.

TP-LINK’in menzil genişletici modellerinden biri olan TL-WA730RE150Mbps hıza sahip. Geleneksel 802.11g ürünlerine göre 9 kat hız ve 4 kat menzil artırabilen ürün, sadece kablosuz ağların menzilini artırmıyor; access point gibi çalışarak kablolu bağlantıyı da kablosuz olarak paylaştırabiliyor. Cihazda bulunan Ethernet portu ile internet kaynağı cihaza kablolu bağlanan ürün, cihazın kablolu bağlantısını kablosuz ağa dönüştürebiliyor. Kurulumu ve kullanımı da çok basit olan ürün, üzerindeki WPS düğmesine 5 saniye kadar basıldığında aktif hale geliyor ve WPS destekli sinyal kaynağı cihazlara kolayca bağlanabiliyor. 802.11g destekli tüm ürünlerle de (router, access point, adaptör) uyumlu olan ürün, bu eski nesil cihazlara da 54Mbps’ye varan hızlarda bağlantı sağlıyor. Fiyat: 79 TL (KDV Dahil).                                                                                                                           

TP-LINK’in bir diğer Menzil Genişleticisi ise TL-WA830RE modeli. 300Mbpsbağlantı hızı sağlayan bu ürün, üzerindeki çift anteni ile duvarları, engelleri rahatlıkla aşarak kablosuz ağ sinyallerini en uç noktaya kadar ulaştırabiliyor. Diğer modelde olduğu gibi kablolu bağlantılarda da kullanılabilen ürün, bütün b/g/n cihazları ile uyumlu. Fiyat: 109 TL (KDV Dahil).

Üçüncü Menzil Genişletici modeli ise, küçük ve duvara monte bir ürün olanTL-WA850RE. Şık tasarımı, kolay taşınabilen boyutu ile dikkat çeken ürün, kolay taşınması nedeniyle farklı ortamlarda da kullanılma olanağı sağlıyor.300Mbps kablosuz hız sağlayan cihaz,  daha önce eşleştiği ağları tanıyabiliyor. Böylece taşınarak farklı ağlarda kullanıldığında her seferinde ağ tanımlamak gerekmiyor. Ürün üzerindeki Ethernet yuvası sayesinde farklı cihazları (Blu-ray oynatıcı, oyun konsolları, DVR, internet TV vb) kablosuz ağa bağlayan bir adaptör görevi de görebiliyor. Fiyat: 115 TL (KDV Dahil).

Tüm TP-LINK Menzil Genişleticiler WPA/WPA2 şifrelemeyi destekliyor; böylece gelişmiş güvenlik sağlıyor.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting