Instagram şüpheli hesaplardan kimlik doğrulaması isteyecek

Instagram şüpheli

Sosyal medya devi Facebook, Instagram üzerinde artan sahte hesaplar ve bunların neden olduğu saldırılara karşı yeni bir önlem geliştiriyor.

Bundan böyle Instagram şüpheli hesaplardan kimlik doğrulaması isteyerek, gerçek kimliğini ispat etmesini zorunlu kılacak.

Instagram şüpheli hesap etkinliklerini azaltacak

Bu sorgulama tüm kullanıcılardan istenmeyecek. Instagram belli bazı kriterlere uyan, belli hareketleri tekrarlayan, bazı durumlarda şikayet alan, bot olma ihtimali bulunan hesaplardan kimlik bilgisi isteyecek.

Şüpheli hesapların, gerçek kişiler olduklarını ispat etmek için, resmi bir kimlik kartı ibraz etmesi gerekecek. Eğer gerekli ispatları yapamazsa bu hesapların görünürlük seviyeleri düşürülecek veya doğrudan hesabı silmek/kapatmak da mümkün olacak.

Güney Kore 6G bağlantısı için tarih verdi: 5G’ye alışamadan bu geldi!

Bu önlem aynı zamanda, ABD Başkanlık seçimleri yaklaşırken artacak sahte hesap saldırılarına karşı da Facebook’un elini güçlendirecek. Facebook, önceki seçimde, sahte haberlerin yayılmasını engellemediği için ABD seçimlerinde sonuçların değişmesine neden olmakla suçlanmıştı.

instagram unfollow

Zuckerberg, bu nedenle, 4 yıldır senato’da komisyonların önünde azarlayıcı sorgulara cevap vermekten soldu. Yeni seçimlerde de aynı sorunun yaşanmaması için tüm sosyal medya servisleri benzer önlemlerle sahte haberleri engellemeye çalışacak.

Peki sizce bu yeni kimlik doğrulama kuralı, kullanıcıların birbirini şikayet edip hesaplarını kapatmaya çalışmaları gibi aktiviteleri de hızlandırabilir mi? Sosyal medyada, birbirini sevmeyen kullanıcıların sıklılkla “kötüleme” kampanyasıyla hesapları kapatmaya çalıştıkları biliniyor. Sosyal medya servislerinin bu tür kötü niyetli girişimlere karşı kullanıcıları da koruyacak önlemler aldığını düşünüyor musunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir