Instagram’da önemli güvenlik açığı! Şifrenizi değiştirmeniz gerekebilir!

Instagram

Son dönemin en popüler sosyal mecralarından Instagram’da önemli bir güvenlik açığı bulundu. Açıktan çok az kişinin etkilendiği açıklandı.

Instagram şifreniz çalınmış olabilir

Daha önce ayarları kurcaladıysanız, “Veri İndirme” yazılı bölümü görmüş olabilirsiniz. Bazı yasal düzenlemeler gereği bu tip mecralarda, kullanıcıların kullanım özeti niteliğindeki dökümlerini alma hakları bulunuyor. Bu bağlamda Instagram’da da verilerinizi indirerek paylaştığınız fotoğraflar, attığınız yorumlar gibi birtakım verilere ulaşmanız mümkün. Ancak yetkililer, bu sistemde keşfedilen bir açığı duyurdu.

Buna göre verilerini indiren kullanıcıların dökümleri, hesap şifrelerini de içeriyordu. Şifrenin bir dosyaya aktarılması elbette pek çok riski beraberinde getiriyor. Bunların başında, bilgisayarı kullanan başka birileri varsa bu kişilerin şifreye erişme ihtimalleri yer alıyor. Yetkililere göre kapatılan bu açıktan şimdiye kadar çok az sayıda kişi etkilendi.

Öte yandan parolaların bu kadar kolay şekilde metne aktarılması bazı soru işaretlerini beraberinde getirdi. Parolaların düz metin olarak saklanması, oldukça güvensiz bir yol gibi duruyor. Özel şifreleme sistemleriyle korunması gereken parolaların nasıl olup da metne bu kadar kolay dönüştürüldüğü sorusu hala cevap bulabilmiş değil.

Şayet verilerimi indir özelliğinden yakın geçmişte faydalandıysanız ve bu klasörlere başka birisinin erişme ihtimali varsa, şifrenizi güncellemenizi tavsiye ediyoruz.

Xiaomi Mi A2, Redmi Note 5 ve Redmi Y2 fiyatını düşürdü!


Yorumlar kapatıldı.