İletişimde Evrim: LTE

2013 yılında, LTE güçlü ivme kazanacak ve birçok pazarda güç kazanacak teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

2013 yılı içerisinde gelirini 3’e katlayarak 200 milyon dolara çıkaracak olan servis, böylelikle total internet sağlayıcı gelirleri arasında %10’luk dilimi oluşturacak. LTE kullanımını ‘devrimci’den ziyade ‘evrimci’ olarak tanımlayan raporda, 3G’den LTE’ye geçişin, e-postadan sosyal ağlara ve diğer aplikasyonlara kadar daha iyi performans sağlayacağı iletiliyor.

Deloitte’un raporunda öne çıkan diğer noktalar ise şöyle:

·    Mobil reklamda yeni dönem: Tabletlerde öncelikli olmak üzere artan mobil reklamların %50 büyüme oranı yakalayarak, pazar genişliğinin toplamda 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

·    1 milyar yeni cep telefonu: Telefonu internete az ya da hiç bağlamayan 400 milyon akıllı telefon kullanıcısı ile bu rakam 2 milyar adet telefona çıkıyor.

·    Bilgisayar hala popüler: Her ne kadar bilgisayar, telefon ve tablet ile birlikte bu tür cihazların satışlarında %20 ile en düşük paya sahip olsa da internette veri trafiğinin %80’den fazlası masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla gerçekleştiriliyor. Ek olarak kullanıcılar, bilgisayar başında diğer cihazlara oranla %70 daha fazla vakit geçiriyorlar.LTE

·    4K geliyor: 2013, TV endüstrisinin, şu an mevcut olan HD yayından 4 kat daha kaliteli yayın kapasitesine sahip 4K teknolojisine geçmeye hazırlandığı bir yıl olacak. 4K’nın tamamlanması yıllar alacak, dolayısıyla bu teknoloji sadece bazı oturma odalarına girebilecek. 4K televizyon yayını ise 2013’te yapılmayacak. Yaklaşık 20 televizyon seti, ortalama 15 – 25 bin dolar arasında fiyat ödemeyi kabul edenlerin olacak.

·    Kitle fonlaması zamanı: Kitle fonlaması portallarının değeri, 2011’e oranla %100 artarak Global’de 3 milyar dolara ulaşacak.

·    Kurumsal sosyal ağlar: 2013 sonuna kadar, Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin %90’ından daha fazlası kısmen ya da tamamen kurumsal sosyal ağlara sahip olacak. Bu oran, 2011 ile karşılaştırınca %70 daha fazla. Bu ağlara üye olan kullanıcıların ise sadece %30’u haftada bir ya da daha fazla kez bu hesapların içeriklerini takip ederken, %40’ı ise içerik oluşturuyor.

·    Kendi cihazını kendin getir: İşverenin bilgisayar parası ödenmesine rağmen, yalnızca birkaç şirket “kendi bilgisayarını kendin getir” trendine adapte olabildi. Aynı zamanda Fortune 500 listesi şirketlerinin yarısının, 2013 yılında çalışanlarının kendilerine ait cihazlarını işyerine getirmelerine izin vereceği öngörülüyor.

·    Frekans kıtlığı: Kablosuz bant genişliğine olan talep, spektrumun tükenmesine sebep olarak, gittikçe büyüyor. Bu durum da temelde daha yavaş ağ bağlantısına, telefon sinyal hızına veya düşük veri hızına sebep oluyor.

·    Sınırsız aplikasyon erişimi: 50 ile 100 arasında mobil operatör bir aplikasyona sınırsız erişim sağlayan “ kullanabildiğin kadar kullan” modelini sunuyor. Bu model, sınırlanmamış kullanım ile bilgi ücret ölçümlemesi arasında bir yerde bulunuyor.

Deloitte’un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri 2013” başlıklı raporunun İngilizcesine, www.deloitte.com/tr/tmtongoruleri2013 adresinden ulaşılabilir.