Huawei P40 lite E inceleme

maxresdefault 5

#İŞBİRLİĞİ

Huawei P40 lite E ile karşınızdayız. Çinli firma, P40 ailesini genişletmeye devam ediyor. Bu kez yeni bir orta seviye modeliyle karşınızdayız.

Huawei P40 lite E, ilk etapta 6.39 inç değerde ekranı ve arka tarafta konumlandırılan yapay zekâ desteğine sahip üçlü kamera sistemiyle dikkat çekiyor.

8.13mm kalınlıktaki telefon 176 gram ağırlıkta ve yanlardan yumuşatılmış tasarımı sayesinde çoğu kez tek elde kullanıma uygun.

Ürünün tasarım çizgisi itibarıyla diğer Huawei modellerinden pek de farklı olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle arka tarafta yer verilen ve farklı ışık açılarına göre değişkenlikler gösteren cam yüzey hoş olmuş.

Huawei P40 lite E’nin gece yarısı siyahı ve aurara mavisi olmak üzere iki farklı renk seçeneği mevcut. Bize test için aurara mavisi rengi geldi.

Telefonun tasarım detaylarına bakmaya devam ettiğimizde, parmak izi okuyucu sensörün arka tarafa konumlandırıldığını görüyoruz. Alt kısımda 3.5mm kulaklık girişi sevindirici bir detay olurken, kutudan kulaklık çıkmadığını da belirtelim. Ayrıca, üründe Type-C bağlantısı değil de microUSB 2.0 bağlantısına yer verilmiş.

Tabii telefonun hem parmak izi okuyucu sensör hem de yüz tanıma sistemi tarafında başarılı performanslar sunduğunu söylemeliyiz.

Huawei P40 lite E inceleme

Huawei P40 lite E’nin 6,39 inç değerde ekranı, IPS teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve HD+ çözünürlük sunuyor. Çok da yüksek bir çözünürlük değeri olduğunu söylemek güç. Yine de iyi bir performansı var. Parlaklık düzeyi de çoğu kez yeterli düzeyde. Bir şeyler izlemek, oynamak ve okumak için güzel bir ekran olduğunu söyleyebiliriz. Ekran ayarlarına gittiğimizde, düşük ışık koşullarında uzun süre kullanabilmeniz için göz konforu moduna da yer verildiğini görüyoruz.

Telefonda Kirin 710F işlemciye yer verilmiş. Yanında 64GB depolama ve 4GB RAM faktörleri var. İsterseniz microSD kart ile hafızayı artırma şansınız da var. Android tarafında ise 9 sürümü bulunuyor, bu da güncel olmayan bir deneyim demek.

Öte yandan, artık Huawei modellerinde Google Play Store olmadığını da biliyorsunuz. Bunun yerine, Huawei’nin kendi uygulama mağazası var ve ek olarak More Apps gibi uygulamalar aracılığıyla da pek çok oyun ve uygulamaya erişebiliyorsunuz.

Yaptığımız testlerde, Call of Duty Mobile gibi iyi grafiklere sahip bir online oyunu rahatlıkla oynayabildik. Uzun süreli deneyimlerde de kasma ve ısınma gibi can sıkıcı detaylarla karşılaşmadık.

Gelelim kameralara

Huawei P40 lite E’nin arka tarafında yapay zeka destekli üçlü kamera sistemi var. Ana kamera, 48MP değerde ve f1.8 açıklık oranına sahip. Bunun anlamı, düşük ışık koşullarında da iyi sonuçlar verebiliyor olması.

Ek olarak 8MP ultra geniş açılı kameramız ve bir de bokeh efektli çekimler için 2MP kameramız var.

Arka kameralar özellikle iyi ışıklı ortamlarda güzel sonuçlar veriyor. Video tarafına baktığımızda, 60FPS’de 1080p çekim, hızlı ve ağır video çekimi gibi detaylar var.

Ön taraftaki 8MP kamera da selfie’ler ve görüntülü görüşmeler için yeterli performans sunuyor. Beklentileriniz çok da yüksek olmamalı.

Telefon, 4000mAh pille geliyor, ki hızlı şarj gibi detaylardan bahsetmek güç. Ürün tek şarj ile bir günü rahatlıkça çıkarıyor. Eğer video ve internet gibi detaylarla ilgilenmiyorsanız tek şarj ile iki günlük kullanım da mümkün oluyor.

“Bu incelemesini yaptığımız ürün, ilgili marka tarafından kurumumuza sağlanmıştır.”

Oppo Enco W31 kablosuz kulaklık incelemesi