Huawei MateBook 14 2021: Hem iş hem de eğitim için ideal laptop

reyhrehrt

Huawei, pek çok farklı branşta olduğu gibi dizüstü PC kategorisinde de iddialı bir firma. MateBook ailesi, her geçen gün kendini biraz daha geliştiriyor ve yeniliyor. Ayrıca firma, ürün yelpazesini geniş tutarak her ihtiyaca ve tabii ki bütçeye göre daha uygun çözümler sunabilmeyi de hedefliyor. Yani bir nevi “Herles için bir Matebook” sloganını vurguluyor. Öyle ya, hem iş dünyası hem de okul dünyası için bu tip cihazlara ihtiyacımız var. Mesela okula dönüş zamanı yaklaşırken, siz yeni sezona hazır mısınız?

Bugün size bahsedeceğimiz ürün, firmanın güncel modellerinden Huawei MateBook 14 2021. Şık ve hafif bir tasarım, gelişmiş bir ekran, güçlü bir işlemci ve performanslı depolama çözümleri… Aslında bir dizüstü PC’de aklınıza gelebilecek hemen her şey bu modelde mevcut.

Yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz minimalist tasarım

Huawei MateBook 14 2021 dizüstü PC, 1.49 kilo ağırlıkta ve 15.9mm kalınlıkta. Yani onu yanınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Uzay grisi renkteki ürünün tasarım hatlarına baktığımızda, metal malzemeden fazlasıyla yararlanılmış. Yanlardan yumuşatılmış elmas kesim hatlar ilgi çekici. Arka ve alt kısımlarda konumlandırılan mazgal da sıcak hava tahliyesi için önem taşıyor.

Ürünün yanlarına baktığımızda ise…

Sol yan tarafta bir adet 3.5mm giriş, bir adet Type-C, bir adet HDMI bağlantı noktasına yer verilmiş.

Sağ yan tarafta ise, 2 adet USB 3.2 jenerasyon 1 bağlantı noktaları bulunuyor.

Tam boy Türkçe klavye

Klavye tarafına baktığımızda, tam boy tasarımda, alttan aydınlatmalı bir klavyemiz olduğunu görüyoruz. Türkçe karakter desteğinin de sunuldugu tuşlar, gayet yumuşak basış hissi sunuyor ve sessiz çalışıyor. Ayrıca, alttan aydınlatma sistemini kademeli olarak ayarlayabilir ya da tamamen kapatabilirsiniz de.

Klavyenin altında konumlandırılan dokunmatik alan, yeterince büyük ve hassas. Ufak dokunuşlarla dahi yol almanız mümkün. Yine de, çoğu kez touch pad yerine ekranın dokunmatik mekanizmasına başvurmanız olası.

Klavyenin üstünde, sağ köşeye baktığımızda ise güç tuşunu görüyoruz, ki bu aslında sadece bir güç tuşu değil, aynı zamanda parmak izi okuyucu sensör görevi de görüyor ve güvenlik için çok önemli. Deneyimlerimiz itibarıyla memnun kaldığımızı ve hızlı çözümler sunabildiğini söyleyebiliriz.

Peki ya kamera diye sorabilirsiniz… Pek çoklarınızın bildiği gibi Huawei, hem ekran çerçevesini daha ince tutabilmek hem de güvenlik unsuru sebebiyle kamerasını tuşların arasına konumlandırıyor. Aynı durum bu modelde de geçerli. F6 ile F7 tuşlarının arasında konumlandırılan kamera, tek basış ile açılıyor ve yine kapanıyor. Bu sayede, kamerayı kullanmadığınız anlarda “Acaba takip ediliyor muyumdur?” korkusunun da önüne geçilmiş oluyor.

Kameramızın 720P değerde olduğunu, bilgisayarda yer alan 4’lü mikrofon ve 2’li hoparlör sisteminin de yardımıyla iyi bir performans sunduğunu söyleyebiliriz. Bu, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde, evdeyken uzakten eğitim ya da online iş toplantılarınız için iyi bir çözüm anlamını taşıyor. Hem iyi bir görsellik, hem de herkesin birbirini rahatlıkla duyabileceği, iletişim kurabileceği bir sistemden söz ediyoruz.

Huawei MateBook 14 2021: Hem iş hem de eğitim için ideal laptop

14 inç ekran, 2K çözünürlük sunuyor ve dokunmaktik sisteme sahip

Dizüstü PC’miz, 14 inç değerde IPS ekrana sahip. Ekran çerçevelerine baktığımızda da ince olduklarını görüyoruz. 4.9mm değerdeki çerçeveler sayesibnde, %90 değerde ekran çerçeve oranı mümkün oluyor. Ek olarak, ekranımız 3:2 en boy oranına sahip. Böylece…

Örneğin, bir mail okurken, bir belge Word belgesi hazırlıyorken ya da PDF dosyalarınızla ilgileniyorken, yukarıdan aşağıya doğru ekranda daha fazla alana sahip oluyorsunuz ve tek seferde daha fazla detaya erişebiliyorsunuz.

2160×1440 çözünürlük sunan ekran, 300nit parlaklık değerine ve %100 sRGB renk gamına sahip. Gerçekten de bu ekranda bir şeyler okumak, oynamak ve izlemek çok keyifli.

Örneğin, 1080p 60FPS değerde videolar izlerken renklerin ne kadar canlı, detayların ne kadar keskin olduğunu fark etmek keyif veriyor. Siyahın derin ve görüntüdeki parlak noktaların da net bir şekilde sunulabiliyor olması etkileyici.

Tabii ekranımızın dokunmatik özellikli olduğundan da bahsetmiştik. Bu sayede çoğu kez fiziksel klavye ve touch pad’e ihtiyaç duymadan da işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.

Örneğin, internetten alısveriş yaparken, ürün listelerine göz atmak için ekrana dokunarak yukarı ve aşağı kaydırma yaparak daha hızlı hareket edebilirsiniz.

Hatta dokunmatik panel, size yatağınızda uzanmışken bile PC’yi rahatlıkla kullanma imkânını sunuyor. Bir ürünün farklı ortamlarda konforlu kullanılabilir olması önemlidir ve MateBook 14 2021 de bunu sunabiliyor.

Ayrıca, ekrandaki uzun süreli deneyimleriniz için isterseniz göz konforu modunu aktifleştirebilirsiniz.

11. nesil Intel Core i7 işlemcisiyle geliyor

Bize deneyimleyebilmemiz için gelen ürün, Intel’in 11. nesil Core i7 işlemcisinden gücünü alıyor. Bunun yanında 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD depolama ve grafik kartı tarafında da Intel’in Iris Xe Graphics çözümü mevcut.

Bir ekleme yapmamız gerekirse, MateBook 14 2021’in farklı işlemci, farklı RAM ve farklı depolamalı, dolayısıyla daha uygun fiyatlı versiyonu da bulunuyor.

Ürün, hem gündelik yaşantınızda, hem iş hayatınızda, hem de eğitim süreçlerinizde kullanabileceğiniz oldukça güçlü bir ürün. Yani farklı amaçlar için bir nevi “hepsi bir arada dizüstü PC çözümü” de diyebiliriz.

Örneğin, bu bilgisayarda Adobe Photoshop ve Adobe Premier gibi fotoğraf ve video düzenleme programlarını rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Üstelik, uzun süreli deneyimlerde cihazda aşırı ısınma düzeyiyle de karşılaşmadık. Bunda tabii ki ikili fan sisteminin sıcak havayı başarılı bir şekilde tahliye etmesinin payı büyük.

Peki işten ve okuldan fırsat kalan boşluklarda, oyun oynamak istesek cihazın performansı nasıl?

Sonuçta teknik anlamda oldukça güçlü yapısı bulunan bir üründen bahsediyoruz. Tabii ki bu dizüstü PC’de öncelik oyun oynamak değil, ama bu ihtiyaçlarınıza da iyi çözümler üretebiliyor.

Örneğin, DICE’ın Battlefield V’ini, 1080p çözünürlük ve orta grafik ayarlarındayken 18-24 FPS arasında, 720p çözünürlük ve orta grafik ayarlarındayken de 30-36 FPS arasında performansla, yani rahatlıkla oynayabildik.

Huawei MateBook 14 2021: Hem iş hem de eğitim için ideal laptop

Pil performansına gelecek olursak…

Ürünün beraberinde gelen 65w değerde hızlı şarj destekli adaptör, ufak boyutlarda ve oldukça uzun bir Type-C kabloya sahip. Böylelikle onu cebinizde dahi rahatlıkla taşıyabilir, gerektiğinde akıllı tablet ve telefonlarınızı da şarj edebilirsiniz. Örneğin, hızlı şarj özellikli bir Huawei telefonunuz varsa, bu adaptörle telefonunuzu şarj etme şansınız var.

MateBook 14 2021, beraberinde gelen hızlı şarj adaptörüyle yarım saatte %46’ya kadar şarj olabiliyor.

Yine Huawei’nin belirttiğine göre ürün, tek şarj ile rutin işleriniz için 10 saate kadar, internetteki gezintileriniz için de 8.5 saate kadar kullanım sunabiliyor.

Kendi deneyimlerimizi de paylaşacak olursak…

– Wi-Fi bağlantısı açık ve kesintisiz olarak arka planda oyun ve program indirmeleri sürerken…
– Ekran parlaklığı yarı yarıya ve klavye aydınlatma sistemi kapalıyken…
– Genellikle yazı yazma ve internette gezinme gibi işlemlerle ilgilenirken…
– YouTube’ta da 1 saat boyunca 720p, yarım saat boyunca da 1080p video izledikten sonra…

6 buçuk saatlik kullanım elde edebildik. Tabii ki kullanım tercihleriniz neticesinde pil performansında farklılıklar olacaktır.

Huawei Share desteği bu üründe de var

Huawei Share özelliği, firmanın pek çok akıllı cihazında bulunuyor. Bu sayede daha kullanışlı bir ekosistem oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin, Huawei telefonunuzu PC’nize dokundurarak laptop ile ekran paylaşımı yapabilir, sürükle bırak yöntemiyle kablosuz olarak dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada, kablosuz bağlantıların her geçen gün daha da önemli hale geldiğini göz önünde bulundurursak, ürünümüzdeki Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 bağlantı teknolojileri de hızlı bağlantılar için çok önemli.

Toparlamak gerekirse…

Huawei MateBook 14 2021, gerek ince ve hafif tasarımı, gerek başarılı dokunmatik ekranı, gerekse de dikkat çekici teknik detaylarıyla pek çok amaç için tercih edilebilecek bir ürün. Pandemi sürecinde olduğumuzu ve gerek iş gerekse de okul süreçlerimizi genellikle evlerimzden hallettiğimizi göz önüne alırsak, MateBook 14 2021’in performansı gerçekten etkileyici.

Oppo Enco Buds inceleme: Uygun fiyata güçlü kablosuz kulaklık


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir