Huawei AppGallery geliştiriciler için kesenin ağzını açtı!

App gallery

Huawei AppGallery, Play Store’a rakip olmak için geliştiricilere yapacağı ödeme için kesenin ağzını sonuna kadar açtı.

Huawei ile Google’ın arasının açılmasının ardından, Huawei’nin yeni tanıtacağı akıllı telefonlarda Google Servisleri’ne yer vermesi yasaklanmıştı. Google Servisleri arasında yer alan Play Store da buna dahildi. Bu yüzden yeni model Huawei telefon satın alanlar uygulamaları APK. olarak yüklemek zorunda kalıyordu. Huawei, bu durumun önüne geçebilmek için AppGallery adını verdiği mağazayı kullanıma sunmuştu.

Karşınızda Huawei P40 Lite E

Huawei şimdi de AppGallery’de yer alacak uygulamalar için sürpriz bir atılım gerçekleştirdi. Bu mağazada uygulama yayınlamak isteyen geliştiricilere gelirin yüzde 90’ını vereceğini duyuran Huawei, Apple ve Google adeta göz dağı verdi. Apple’ın uygulama mağazaları App Store ve Mac App Store’da yer alan uygulamaların gelirlerinin sadece yüzde 70’i geliştiricilere veriliyor. Yüzde 30’u Apple’a kalıyor.

Google cephesinde de bu oran yine yüzde 70’e yüzde 30 olarak belirlenmiş durumda. Huawei’nin yüzde 90 gibi gelirin neredeyse tamamınını geliştirici ile paylaşması, uygulama geliştirenleri için bulunmaz bi veli nimet olarak gösteriliyor.

Huawei AppGallery

Huawei’nin bu teşviğinin geliştiriciler açısından nasıl karşılanacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak büyük bir geliştirici topluluğu muhtemelen AppGallery’e doğru eğilim gösterecektir. Bakalım ilerleyen aylarda Android uygulama geliştiricileri Play Store’a verdiği önceliklerini AppGallery’e doğru kaydıracak mı? Bekleyip göreceğiz.

Sizce Huawei’nin bu teşviği sayesinde geliştiriciler Play Store’dan vazgeçer mi? Gelin yorumlarda tartışalım.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir