Ana SayfaHaberGüvenlik Araştırmacısı Zuckerberg'in Sayfasını Ele Geçirdi

Güvenlik Araştırmacısı Zuckerberg’in Sayfasını Ele Geçirdi

Facebook yetkililerine bir türlü ulaşamayınca çareyi Mark Zuckerberg’in profilini hack’lemekte bulan ve güvenlik konularında araştırmalarda bulunan Khalil isimli kişi gündeme bomba gibi düştü.

Son zamanlarda özellikle büyük sitelere saldırılar yapıldığını ve bilgilerin çalındığını oldukça sık duyar oldu. Milyonlarca kişilik veritabanlarıyla kötü niyetli kişilerin iştahını kabartan bu siteleri güvende tutmak günden güne zorlaşıyor. Güvenlik konusunda araştırmalar yapan kişiler ise sitelerin açıklarını yetkililere bildirerek sorunların çözülmesine yardımcı olmaya çalışıyor. Fakat bazen söyledikleri dikkate alınmadığında sistemde açık olduğunu farklı bir şekilde gösterebiliyorlar.

Mark Zuckerberg Facebook flotation

Khalil isimli kişi araştırmacı, Facebook üzerinde bulduğu açık sayesinde arkadaşı bile olmayan kişilerin duvarına istediği gibi yazı yazabiliyordu. Bu konudaki raporunu 2 kere Facebook’a gönderen Khalil, hiçbir yanıt alamadı. Bunun sonucunda ise Mark Zuckerberg’in sayfasına izni olmadan konuyu anlatan bir yazı yazdı. Bu yazıdan birkaç dakika sonra Facebook yetkilileri hemen konuyla ilgili araştırmacıyla iletişime geçti ve bu süreç içerisinde Khalil’in profilini kapattı. Daha sonra ise normalde ödül vermesi gereken yetkililer, “kurallara uymadığı” gerekçesiyle herhangi bir para ödülü vermeyeceklerini açıkladılar.

Kurallara uymuyor olsa bile böyle bir durumda ödül verilmesi daha doğru olabilirdi. Çünkü Khalil elinden gelen her şeyi yapmış ve son çare olarak bu hamleyi yapmak zorunda bırakılmış. Fakat tabii ki buna Facebook karar veriyor ve açığı bulan kişi birkaç günlük şöhret olmakla yetinecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting