Ana sayfa Genel Google'un sürücüsüz otomobilleri ilk kazasını yaptı

Google’un sürücüsüz otomobilleri ilk kazasını yaptı

Google’ın sürücüsüz otomobilleri ABD’de uzun süredir yollarda test sürüşü için serbestçe dolaşıyor. 

Test sürüşleri için araçların içinde bir de şoför bulunması gerekiyor ancak şoförler araçları yönetmiyor, sadece acil durumlarda müdahale etmek için koltukta oturuyor. Bugüne kadar sürücüsüz test otomobillerin karıştığı çok sayıda kaza da rapor edildi ancak bu kazaların hepsi, diğer araçların sürücüsüz araca çarpması sonucu oluştu ve suç tamamen kazaya neden olan normal araçların sürücülerindeydi.

google

Ancak ilk defa bir Google aracı, yanlış hesaplamalar yaparak, bir otobüse çarparak kazaya neden oldu. Google’ın doldurduğu kaza raporuna göre, sürücüsüz Google test aracı bir döner kavşaktan sağa dönüş yapmak üzereyken, kavşağa yığılmış olan kum torbaları nedeniyle ileride seyreden bir otobüsü fark etmekte gecikti ve otobüse hafifçe dokunmak zorunda kaldı. Bu sırada sürücü de aracın kendi kendine duracağını düşünüp kontrollere müdahale etmeyince kaza meydana geldi.

Kaza çok hafif bir olay olduğu için yaralanan bulunmuyor. Sadece otobüste ve otomobilde küçük sıyrıklar var ancak bu olay Google mühendisleri tarafından dikkatle incelenecek ve benzer senaryolarda aracın hata yapmaması için yeni yöntemler geliştirilecek.

Test sürüşlerinin de amacı zaten bu tür “beklenmeyen” durumları tespit edip onlara karşı önlem geliştirmek.

Microsoft HoloLens ön sipariş süreci başladı!

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Google Stadia Türkiye’de başarılı olabilir mi?

Google’ın kısa süre önce belli ülkelerde kullanıma sunduğu Stadia ülkemizde başarılı olabilir mi? İşte Google Stadia için olası Türkiye senaryoları. Teknoloji ve yazılım dünyasının önde...

Son Haberler