Ana SayfaGenelGoogle yapay zeka ile meme kanseri teşhis ediyor

Google yapay zeka ile meme kanseri teşhis ediyor

Google yapay zeka yardımıyla meme kanseri teşhisinde, uzman doktorlardan daha başarılı sonuçlar almaya başladı.

İnternet devinin 2014 yılında satın aldığı İngiliz yapay zeka servisi DeepMind uzun süredir meme kanseri konusunda çalışma yapıyordu.

Google yapay zeka ile sağlık sektörünü dönüştürecek

Kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türü olan meme kanseri ne yazık ki teşhisi en zor kanser türlerinden biri. Kadınlar için büyük risk oluşturan bu hastalığın erken teşhisi de hayati bir önem taşıyor.

DeepMind’ın geliştirdiği ve hastanelerde denemeye soktuğu yeni yapay zekalı teşhis yönteminin, doktorlardan bile daha büyük oranda tehis başarısı yakaladığı ortaya çıktı.

Meme kanserinde teşhis sürecini daha ucuz, daha pratik ve hızlı bir işleme dönüştürecek olan yapay zekalı muayene hata oranını da %5 ile 9.5 arasında düşürmüş görünüyor.

Uzman doktorların teşhis sırasında hastanın öyküsüne, geçmişine, aile bireylerindeki kanser vakalarına da odaklanması gerekirken, yapay zeka ise sadece en son çekilen mamagrafiyi analiz ederek sonuca ulaşıyor.

The Witcher 3 Wild Hunt oynanma rekoru kırıyor

Dünyanın artan nüfusu karşısında, özellikle muayene ve teşhis konularında sağlık hizmetlerinde yapay zekaya giderek daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

İngiltere’de bazı hastanelerde yapay zeka kullanımı sayesinde, hizmet verilen hasta sayısına büyük artış gözlemlendiği de biliniyor. Yapay zeka şu anda özellikle göz hastalıklarının teşhisinden yoğun olarak kullanılıyor.

Radiology center, France, radiologist carries out a breast scan. (Photo by: BSIP/Universal Images Group via Getty Images)

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting