Google kolay Bluetooth eşleşmesi için düğmeye bastı!

Bluetooth

Google, Android cihazlarında kolay Bluetooth eşleşmesi için düğmeye bastığını açıkladı. İşte Google’ın geliştirdiği yeni yöntem!

Kablosuz kulaklıkların ve aksesuarların, Bluetooth bağlantılarının rahatlığı ve kararlılığı her zamankinden daha önemli hale geldi. Bluetooth kablosuz kulak içi kulaklıklarını eşleştirmek bazen zor bir işlem olabiliyor. Ayrıca çoğu zaman zayıf bağlantıdan sorunlar da yaşanabiliyor. Bununla başa çıkmak için Google, Android telefonlar için Hızlı Eşleştirme’yi tanıttı.

Google’ın eklediği önemli bir özellik, önce Google Pixel modellerinde kullanılacak olan Cihaz Bul‘da kullanılacak. Bildiğiniz gibi kablosuz kulaklıkları kaybetmek son derece kolaydır. Bu nedenle Google, telefona kablosuz olarak bağlanması koşuluyla, kablosuz kulaklıkların yerini Cihaz Bul uygulaması ile kullanıcılara gösterecek. Aynı Apple’ın Bul uygulamasında AirPods’un yıllardır görünmesi gibi.

Google bu özelliği hızlı bir şekilde önce Pixel modellerine sunacak. Daha sonrasında ise diğer Android telefonlara uygulama güncellemesi ile Play Store üzerinden sunulacak.

Google’ın Android’e ekleyeceği ikinci özellik ise; kulaklıklar bağlandığında kullanıcıya gösterilecek küçük bir bildirim olacak. Android’de, her bir kulaklığın pil düzeyi ve ayrıca kulaklıkların şarjı düşük olduğunda üstte bir açılır pencere bildirimi gösterilecek.

Bluetooth

Son olarak, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için Google, Android 10‘daki Cihaz ayrıntıları sayfasında değişiklikler yapıyor. Kullanıcılar, Google Asistan, Cihazımı Bul gibi kulakiçi ayarlarını değiştirebilecek ve kulaklık adlarını görüntüleyebilecek.

iPhone SE 2020’de çok sevilen o özellik yer almıyor!

Şu anda yalnızca iki cihaz Android’in Harmon Kardon FLY ve yakın zamanda piyasaya sürülen Google Pixel Buds’ı destekliyor. Google yakın zaman içerisinde, Fast Pair özelliğini içeren daha fazla cihazların çıkacağını da belirtiyor.