Ana SayfaGenelGoogle Earth yıllar sonra en büyük güncellemesini yaptı! İşte detaylar

Google Earth yıllar sonra en büyük güncellemesini yaptı! İşte detaylar

Çoğumuz için Google Earth, dünyaya gerçek zamanlı olarak uzaydan bakma seçeneği sağladı. Bugün Google, bir blog gönderisinde “artık gezegenimizi tamamen yeni bir boyutta – zamanda görebilirsiniz” diyerek 2017’den beri hizmette yaptığı en büyük güncellemeyi duyuruyor. Herkesin ücretsiz olarak izleyebileceği ve indirebileceği 3D timelapse videoları Google Earth’e geliyor.

Timelapse’ı Google Earth’ü açıp şirketin Voyager platformunda bulabilirsiniz. Google ayrıca bu videolardan 800’den fazlasını herkesin MP4 olarak ücretsiz olarak indirebilmesini de sağlıyor. Hem 2D hem de 3D videolardan oluşuyor. Google Earth’ün Earth Engine ve Sosyal Yardım Direktörü Rebecca Moore, hükümetlerin, araştırmacıların, yayıncıların, eğitimcilerin ve savunucuların karşılaşılan sorunlara ışık tutmak için Google Earth’te Timelapse’ı nasıl kullanacaklarını görmekten heyecan duyduğunu söyledi.

Google Earth yıllar sonra en büyük güncellemesini yaptı! İşte detaylar

2B zaman atlamalı videolar Google Earth aracılığıyla mevcut olsa da, 3B’deki bu yeni eklemeler daha sürükleyici bir deneyim sağlıyor. Artık platformda kırk yıldan fazla bir süredir buzulların geri çekilmesini izleyebilir veya Amazon yağmur ormanlarındaki yeşilliklerin yollara döküldüğünü görebilirsiniz. İstediğiniz konumu arama çubuğuna yazarak seçebilir veya yalnızca Google’ın önderlik etmesine izin vermek isterseniz, beş rehberli turdan birine gidebilirsiniz. Her bir seçeneğin kendi teması olacak: orman değişimi, kentsel büyüme, ısınma sıcaklıkları, enerji kaynakları ve “dünyamızın kırılgan güzelliği”. Moore, bu Timelapse videolarını oluşturmak için kullanılan verilerin “1984’ten 2020’ye kadar 24 milyondan fazla uydu görüntüsünden” derlendiğini yazdı. Google, projede Landsat ve Sentinel uydularından gelen görüntüleri kullanmak için ABD Jeolojik Araştırma Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Copernicus programı NASA ile birlikte çalıştı.  Moore, “Bildiğimiz kadarıyla, Google Earth’teki Timelapse gezegenimizdeki en büyük video.” ifadesinde bulundu. Bu animasyonlara bakması bile büyüleyici olsa da, öğrencilere son birkaç on yılda dünyamızdaki değişiklikleri göstermeye çalışan eğitimciler için yararlı olabilir.

Sony Xperia 10 III, üçlü kamera kurulumu ile geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting