General Mobile Android Oreo Güncellemesini Yayınladı

img 5974 2

Google’ın Android One programına üye olan General Mobile, GM 6 modeli için Android 8.0 Oero sürümünü yayınladı. Bu hafta içerisinde tüm GM 6 modellerine güncelleme gönderilmiş olacak.

General Mobile Geç de Olsa Android Oreo Güncellemesini Gönderdi

Yerli üretici General Mobile, geçtiğimiz yıllarda Google’ın Android One programına giriş yapmış ve bu program kapsamında tanıttığı telefonlarıyla büyük başarı yakalamıştı. Android One programı kapsamındaki cihazlar, yazılım güncellemelerini Google’dan alıyor. Saf Android arayüzüyle gelen telefonlar, 2 yıllık güncelleme garantisine de sahipler. Android Oreo güncelleme takvimini geçtiğimiz haftalarda yayınlayan General Mobile, telefonlara güncellemelerin çok geç gelecek olması nedeniyle fazlasıyla eleştirilmişti. Nisan ayına kadar uzayan güncelleme sürecinde ilk olarak ise GM 6 modelinin güncelleneceği açıklanmıştı.

Firma resmi Facebook sayfası üzerinden yaptığı açıklama ile GM 6 ve GM 6’nın çift kartlı versiyonu GM 6d için Android 8.0 Oreo güncellemesinin yayınlandığını duyurdu. Uzun zamandır merakla beklenen Oreo sürümü, 1 hafta içerisinde tüm cihazlara gönderilmiş olacak.

Nasıl Yüklenir?

Telefonunuzun ayarlar bölümünden ‘Telefon Hakkında‘ kısmına dokunduktan sonra ‘Yazılım Güncellemeleri‘ bölümünden telefonunuzu güncelleyebilirsiniz. Güncelleme sırasında herhangi bir veri kaybı yaşamayacaksınız. Ancak, güvenlik önlemi olarak verilerinizi yedeklemenizde fayda var.

Özellikler

  • PIP ( Picture in Picture) özelliğiyle açılan bir ekranı küçültüp istenilen yere konumlandırarak arka planda başka görevler yapabilme imkanı sunuyor.
  • Bildirim çubuğunda pil yüzdesi görüntüleyebilme
  • Geliştirilmiş otomatik doldurma sistemi sizin bilgilerinizi bir defaya mahsus sizin izniniz olduğu takdirde kayıt ediyor ve daha sonraki girişlerde otomatik olarak bütün alanları doldurarak işlemlerinizi kolaylaştırıyor. Örneğin; ürün satın alırken isim soyisim, adres bilgilerini gibi bilgileri otomatik olarak doldurabilen bir sistem.
  • Yeni Android 8.0 Oreo ile birlikte arka planda açık kalan uygulamalar daha detaylı olarak sınırlandırılacak ve pil ömrü kullanımı azaltılacak.
  • Yeni Android 8.0 Oreo ile birlikte ayarlar menüsünde arama çubuğu yer alacak. Bunun sayesinde değişiklik yapmak istenilen özellik buradan aratılarak hızlıca bulunabilecek.
  • Whatsapp, Facebook, Instagram, Messenger vb. uygulamalardan gelen bildirimleri hafifçe sağa kaydırarak 15 dakika, 30 dakika, 1 saat ve 2 saat erteleme imkanı sağlıyor, belirtilen süre sonunda bildirim tekrar geliyor.
  • Android Oreo 8.0 sürümü ile birlikte aynı anda 2 uygulamayı kullanabilmek daha gelişmiş hale kavuştu. Aynı anda iki uygulama kullanmaya yarayan bu özellikte uygulamalar artık daha stabil ve hızlı çalışıyor.

Android One Programında Güncellemeler Çok Geç Gelmeye Başladı

Google’ın uygun fiyatlı ve kaliteli telefonları kullanıcılarla buluşturmak için oluşturduğu Android One programında tüm telefonlar saf Android arayüzü ile birlikte geliyor. Yazılım günellemeleri de Google tarafından sağlanıyor. Google ile General Mobile’ın yapmış olduğu işbirliği sonucunda 3. nesil cihazlarını üretiyor. Avrupa ve Türkiye pazarında Android One programının en önemli üreticisi de General Mobile. Ancak, son zamanlarda güncellemeler konusunda önemli sorunlar yaşanmaya başladı. Normal şartlarda yeni Android sürümü yayınlandıktan çok kısa süre sonra güncellemeler gelirken, şu sıralar bu süre 6 aya kadar uzandı. Kullanıcıların büyük tepkisini çeken sorunun kaynağı ve çözümü ise bilinmiyor.

Company of Heroes 2 kısa süreliğine ücretsiz olarak sunuluyor