Ana sayfa Dosya Konusu Geçmişten günümüze Volkswagen Golf! (1974-2019)

Geçmişten günümüze Volkswagen Golf! (1974-2019)

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen tarafından yedi kuşak boyunca üretilen ve tüm dünyaya pazarlanan Volkswagen Golf, 2013’te ulaştığı 30 milyon satış rakamı ile dünyada tüm zamanların en çok satan 3 modeli arasına girmeyi başardı. Peki onu bu kadar popüler yapan ne? Gelin cevabını bu modelin tarihinde arayalım.

Volkswagen Golf, 1974’te Beetle’ın Avrupa pazarından çekilmesiyle onun yerini doldurmak üzere yola çıktı. Tabii piyasaya girişi biraz tartışmalı oldu. Çünkü Beetle’ı rafa kaldıran Alman otomotiv devi onun piyasadaki yerini hiçbir modelin dolduramayacağını düşünüyordu ve olası bir ekonomik buhrandan oldukça korkuyordu. Belki de bunda haklıydı. Çünkü 1937-1974 yılları arasında üretimde kalan Volkswagen Beetle, başarılı kariyeri boyunca 16 milyon civarında satmıştı. Bu da onu marka tarihinin en çok satan modeli haline getirdi. (2003’te Portekiz’deki üretimin bitmesiyle toplam satış rakamı 22 milyona ulaştı.) Uzun süre Alman otomotiv devinin amiral gemiliğini yapan Beetle, 1974’e gelindiğinde piyasadaki 37. yılını tamamladı. Artık emekliye ayrılma ve yerini daha genç bir modele bırakma zamanı gelmişti. Yani Volkswagen Golf’e.

Volkswagen Golf birinci nesil modeli ile Mayıs 1974’te yola çıktı!

Birinci Nesil (1974-1983)

Volkswagen Golf

İlk nesil Golf, Mayıs 1974’te yola çıktı ve toy haliyle yerini Beetle’ın alarak markası için büyük bir sorumluluğun altına girdi. Bir şekilde dünyanın en başarılı otomobilinin başarısını sürdürmesi gerekiyordu. Ona karşı beklentiler çok yüksekti. Öyle ya da böyle satışlarda çuvallamaması gerekiyordu. Bununla birlikte o yıllarda Avrupa’da küçük hatchback’lere olan talep giderek artıyordu. Golf’ün bir anca önce talebi fırsata çevirip bu ihtiyacı en uygun şekilde karşılaması şart oldu. İlk birkaç yılda beklenen oldu ve birinci nesil Golf, Avrupa’da kullanıcılar arasında büyük ilgi uyandırdı. Böylece gelecek yarım asırda otomotiv sektöründe büyük bir sansasyon yaratacak model serisinin temeli atılmış oldu.

 

DEVAMI İÇİN İLERİ TIKLAYINIZ

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler