Ana SayfaGenelFırtına tespitleri artık daha kolay olacak

Fırtına tespitleri artık daha kolay olacak

Geçen yıl, kasırgalar Güney ve Doğu ABD kıyılarında 160’tan fazla cana ve 70 milyar dolarlık zarara mal oldu.

Fırtına tespitleri artık daha kolay olacak. İklim değişikliği sebebiyle gelecekte durum daha da kötüleşecek. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) Salı günü yaptığı açıklamada, giderek daha şiddetli olan bu hava modellerini hızlı ve doğru bir şekilde tahmin etmek için, iki yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) ekleyerek süper hesaplama (ve dolayısıyla hava durumu modelleme) kapasitesini etkili bir şekilde üç katına çıkardığını duyurdu.

Fırtına tespitleri

NOAA Ulusal Hava Durumu Servisi direktörü Ken Graham bir basın açıklamasında, “Bu, NOAA ve hava durumu tahmini için büyük bir gün” dedi. “Araştırmacılar rekor hızda yeni topluluk tabanlı tahmin modelleri geliştiriyorlar ve şimdi hava ve iklim tahminini iyileştirmek için bu önemli ilerlemelerin çoğunu uygulamak için gereken bilgi işlem gücüne sahibiz.”

Fırtına tespitleri

Ulusal Hava Durumu Servisi Merkezi İşlem Ofisi Direktörü Dave Michaud salı sabahı yaptığı bir basın toplantısında, her bir HPC’nin 12,1 petaflop veya “26 petabayt depolama ile saniyede katrilyon hesaplama” ile çalıştığını söyledi. Bu, “önceki sistemlerimize kıyasla bilgisayar kapasitesinin üç katı ve depolama kapasitesinin iki katı… Bu sistemler bugün dünyanın en hızlıları arasında, şu anda 49 ve 50. sırada.” Batı Virginia, Tennessee, Mississippi ve Colorado’daki diğer süper bilgisayarlarıyla birlikte NOAA, tam 42 petaflop kapasiteye sahip.

Fırtına tespitleri artık daha kolay olacak

NOAA’nın Çevresel Modelleme Merkezi Direktörü Brian Gross’a göre “bu ekstra hesaplamalı beygir gücü ile NOAA’nın daha gerçekçi fizik ile daha yüksek çözünürlüklü modeller yaratabilecek ve daha yüksek derecede bir model kesinliği ile daha fazlasını üretebilecek. Bu, fırtına uyarıları için daha doğru tahminler ve daha uzun hazırlık süreleri ile sonuçlanacak.”

Fırtına tespitleri

Gross, “Yeni süper bilgisayarlar, önümüzdeki yıllarda belirli modelleme sistemlerinde önemli yükseltmelere de izin verecek.” dedi. “Bu, 2023 kasırga sezonunun başında faaliyete geçmesi planlanan Kasırga Analizi ve Tahmin Sistemi adlı yeni bir kasırga tahmin modelini içeriyor” ve mevcut H4 kasırga hava durumu araştırma ve tahmin modelinin yerini alacak.

NOAA, yeni süper bilgisayarların ajansın hava durumu modelleme çabalarına ne kadar bir gelişme sağlayacağını kesin olarak henüz doğrulamamış olsa da, Ulusal Hava Durumu Servisi Direktörü Ken Graham, değerlerine ikna oldu.

Basın açıklaması esnasında, “Bu yeni süper bilgisayarların ortalama bir Amerikalı için ne anlama geleceğini tercüme etmek için” dedi, “şu anda şiddetli hava olaylarının patlak vermesinde ek hazırlık süresi sağlayabilecek ve daha doğru bir şekilde takip edebilecek modeller geliştiriyoruz ve hem okyanusta hem de karaya ulaşması beklenen kasırgalar için yoğunluk tahminleri ve [onlardan önce] daha uzun hazırlık  sürelerine sahip olmak istiyoruz.”

Truth Social uygulaması tehlike altında

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting