FaceTime Apple’a pahalıya patladı! Apple tazminat ödeyecek!

FaceTime

Apple, görüntülü ve sesli görüşme uygulaması FaceTime yüzünden tazminat ödemeye mahkum bırakıldı. İşte ilginç olayın detayları.

Apple, iOS 6‘dan iOS 7′ye geçiş sürecinde eski iPhone kullanıcılarını çok üzmüştü. Sistemi komple değiştiren Apple’ın, özellikle iPhone 4 ve iPhone 4s sahiplerinin telefonlarını kasıtlı olarak yavaşlattığı bile dile getirilmişti. Bu süreçte iOS 6 sürümünde kalanlar FaceTime özelliğini kullanamaz hale gelmişti.

Apple’ın VirnetX‘in patentini ihlal etmesinden dolayı iOS 6’da FaceTime‘ın sunucuları 3. parti bir sunucu üzerinden yönlendiriliyordu. Bu yüzden de Apple’ın maliyeti artmıştı.

Apple, maliyeti hem düşürmek hem de VirnetX’in patentini ihlal etmemek için iOS 7 sürümü ile protokolü değiştirmişti. iOS 7 ve sonrasında kullanılabilen FaceTime’ın firmaya bugün çok daha pahalıya patladığı ortaya çıktı.

iOS 13.5 Beta 3 ile COVID-19 salgını için yenilikler geliyor!

iPhone 4 ve iPhone 4s sahiplerinin Apple’a açtığı dava bugün sonuçlandı. Dava sonucuna göre; Apple, müşterilerine tam 18 milyon dolar tazminat ödeyecek. Temyize henüz gitmeyen Apple, gitse bile sonucun değişmeyeceğinin farkında gibi görünüyor.

Bu tazminatın ne zaman ve ne şekil ödeneceği ise henüz belirsizliğini koruyor. Kaş yaparken göz çıkarmak deyimini birebir yaşayan Apple, güncellemeler konusunda artık daha titiz davranacak gibi görünüyor.

FaceTime

Eski iPhone’ları güncellemeler ile kasıtlı olarak yavaşlatan Apple, bu hamlesi ile çok tepki çekmişti. Bataryası eskiyen iPhone’ların donanıma akım yüzünden zarar gelmemesi için bu hamlenin yapılması çok mantıklıydı. Ancak Apple bunu kullanıcılardan gizli yapması tartışmalara neden olmuştu.

Şu sıralar Google ile işbirliğine giden ve COVID-19 ile mücadele etmek isteyen Apple, yakında iOS 13.5 güncellemesini yayınlayacak.