Ana SayfaFacebookFacebook yapay zeka ile enerji araştırmaları yapacak

Facebook yapay zeka ile enerji araştırmaları yapacak

Facebook, yenilenebilir temiz enerji çalışmaları için yeni bir gücü devreye soktu: Yapay zeka. Bakalım, Matrix ve Terminator gibi filmlerde insanları kesip doğrayan, bulduğu her insanı zincirleyip yok eden yapay zeka, insanlardan tiksinmeye başlamadan önce dünyayı kirleten enerji açlığına temiz bir çözüm bulabilecek mi? Peki Facebook, bu çalışmayı nasıl yürütecek?

Facebook yapay zeka ile temiz enerji alternatifleri geliştirmek için düğmeye bastı. Aslında dünyamız, güneşten ve hatta rüzgar ve dalga (deniz) gibi kaynaklardan gelecek enerjiyle enerji ihtiyacını karşılayacak güce sahip. Ancak sorun, üretilen enerjinin depolanamamasından kaynaklanıyor. Güneşten gelen enerjiyi gündüz saatlerinde yeterince depolayıp sonra onu gece saatlerinde bol bol kullanmak için teknolojimiz henüz çok yetersiz. Yani, pil/depolama teknolojilerimiz henüz dünyanın ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Facebook yapay zeka ile dünyaya sonsuz enerji mi sağlayacak?

Facebook şimdi yapay zeka yardımıyla, daha efektif depolama çözümleri geliştirmek için, milyarlarca permütasyondan oluşan ihtimalleri değerlendirip analiz yapacak. Böylece, çok daha uzun ömürlü ve daha yüksek kapasiteli enerji depolama çözümleri oluşturulabilecek. Bir diğer deyişle, dünya enerji konusunda çağ atlayacak. Belki de fosi yakıt kullanma ihtiyacı tamamen ortadan kalkacak ve dünya güneşten gelen sonsuz enerjiyle enerjinin bedava ve sınırsız olduğu bir çağa girecek.

Facebook Messenger yeni tasarımına kavuştu!

Peki sizce, Zuckerberg enerjinin sonsuz ve bedava olacağı bir çözüm bulsa… Bunu dünya ile paylaşır mı? İşte cevap verilmesi gereken asıl soru bu. Ancak öte yandan, bunu Zuckerberg yapmazsa, yapay zeka teknolojileri geliştiren birilerinin eninde sonunda yapacağını da artık biliyoruz.

- Reklam -

Facebook yapay zeka

Diğer bir deyişle, sonsuz enerjiyle aramızda sadece, milyarlarca permütasyonu deneyip analiz edecek bir yapay zeka kaldı. Eğer yapay zeka Matrix’i kurup bizi kesmeye karar vermezse, çok güzel şeyler olabilir.

- Reklam -
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting