Ana SayfaGenelFacebook kanserle savaşmak istiyor: İşte alakasız iki sektörün buluşması

Facebook kanserle savaşmak istiyor: İşte alakasız iki sektörün buluşması

Sosyal medya devi olarak bilinen Facebook kanserle savaşmak istiyor. Üstelik bunu doğrudan bir şekilde gerçekleştirecek. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Facebook kanserle savaşmak için özel bir teknoloji geliştirmedi. Bundan ziyade kendi yapay zeka sistemini bu savaşta kullanmak için entegre etmek istiyor. Hatırlayacağınız üzere şirket özellikle görüntülü konuşmalarda yapay zeka kullanacağını söylemişti. Bu yapay zeka sistemleri şu anda oldukça gelişmiş bir durumda.

Bazı aksaklıklar olsa bile yine de Facebook şirketine ait olan yapay zeka algoritmaları iyi işliyor diyebiliriz. Şirket bunu farklı ilaçların birbiriyle aynı vakitte kullanıldığında nasıl sonuçlar verdiğini görmek için kullanacak. Böylece kanser için kesin çözüm denilebilecek ilaçlar geliştirmek isteniyor. İşin aslına bakacak olursak bu ihtimal hiç uzak değil.

Facebook yapay zekası büyük oranda doğru sonuç elde ediyor

Facebook’un AI Research departmanı ve Almanya’daki Helmholtz Centre tarafından yürütülen bir çalışma sonucunda yepyeni zeka sistemi geliştirildi. Bu yapay zeka sisteminin yıllar süren ilaç araştırmalarını sadece birkaç dakikaya sığdıracağı düşünülüyor.

Facebook kanserle savaşmak

Normal şartlarda herhangi bir ilacı belirlemek için bazı süreçleri atlatmak gerekiyor. Ayrıca bu süreçlerden sonra ilaçların ne kadar etkili olduğunu denemek şart. Bu durum aynı zamanda en az 5 yıl süren ilaç çalışmalarına yol açıyor. Facebook tarafından geliştirilen bu yapay zeka sistemi ise 19 milyar denemeyi tek seferde gerçekleştiriyor.

Facebook Cinsiyete Dayalı İş Reklamları Sunuyor

Bu denemelerden ortaya çıkan sonuçlar ise en doğru kanser ilacı kombinasyonunu ortaya çıkarıyor. Böylece etki oranı en az yüzde 30 seviyesinde artış gösteriyor. Facebook bunu sadece tek bir cihaz üzerinden yapabiliyor. Peki sizce sosyal medya devinin kurduğu böyle bir sistem kullanılmalı mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU