Ana sayfa Facebook Facebook içerik yöneticileri evden çalışacak

Facebook içerik yöneticileri evden çalışacak

Sosyal medya devi Facebook, tüm dünyada uygulanan evden çalış kampanyalarını ciddiye aldı ve çalışanlarını eve göndermeye başladı.

Zuckerberg’ün sosyal medya devi Facebook içerik yöneticisi olarak çalıştırdığı taşeron çalışanlarının da artık ofise gelmesini istemiyor.

Zuckerbeg ayrıca bu taşeron çalışanların, görevlerini tam anlamıyla yerine getirememesi halinde bile tam maaş almaya devam edeceklerini de açıkladı.

Facebook’un evden çalışma politikası, coronavirüs pandeminin ortadan kalkmasına kadar devam edecek. Öte yandan Facebook’un bu girişimi sivil toplum örgütlerini mutlu etmeye yeterli olmadı.

Facebook içerik yöneticileri üvey evlat mı?

Sivil toplum örgütleri Facebook’un taşeronları ofise gelmeye zorlaması nedeniyle şikayet ediyordu. Sosyal medya devinin aldığı kararı ise, zaten yapılması gereken minimum uygulama olarak tanımladılar.

Peki Facebook’un bu kararı kaç çalışanı ilgilendiriyor?

Facebook’un ofislerinde çalışmak zorunda bırakılan 15 bin taşeron çalışan bulunuyor. Bu çalışanlarin iş vereni Facebook olarka görülmüyor. Şirketin, başka bir şirketten aldığı hizmet kapsamında çalışan kişiler olarak, Facebook ofisinde bulunuyorlar. Dolayısıyla, Facebook’un “hizmet almaktan vazgeçmesi” çok kolayca işlerini kaybedebiliyorlar ve Facebook’tan bir tazminat talep edemiyorlar.

Bu 15 bin kişinin görevi ise sosyal medya servisinde paylaşılan veya şikayet edilen içerikleri tek tek inceleyip, tehlikeli/sakıncalı içerik olup olmadığını tespit etmek.

Şimdi bu çalışanlar evden işlerini yürütmeye devam edebilecekler. Zuckerberg daha önce bu çalışan grubunu evde çalıştırmak istemiyordu zira Facebook’un “gizli” servislerine evlerinde, kendi bilgisayarları üzerinden ulaşabilecek olmaları, mahremiyet riski yaratıyor.

Coronavirus Challenge dedi tuvaleti yaladı!

Zuckerberg, kullanıcıların mahremiyetini koruyamadığı durumlarda, Facebook’tan nefret eden Trump’ın kamu yöneticileri tarafından milyar dolarlık cezalara çarptırılmaktan yorulduğu için, bu konuda çok hassastı. Ancak insan sağlığı endişeleri, Trump’tan ceza yeme riskinin önüne geçmiş görünüyor.

Öte yandan, bu hamle nedeniyle çok yakın gelecekte, Facebook’tan bazı “mahrem kullanıcı verilerinin” sızacağına da emin olabiliriz zira 15 bin tane çok genç insan, insanların mahrem yazışmalarına, mesajlarına, başkalarının göremediği/saklanmış postlarına erişim hakkına sahipler. Ve şimdi bu içeriği Facebook yöneticilerinin gözünden uzakta, evlerinde inceleyecekler.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler