Eutelsat’ın Yeni Uydusu 21B Fırlatılmaya Hazır

Avrupa’nın lider uydu operatörü Eutelsat Communications’ın yeni uydusu yörüngesine gönderilmeye hazırlanıyor. 9 Kasım tarihinde Arianespace’ın Ariane 5 (Ucus VA210) roketiyle gönderilecek  olan EUTELSAT 21B adlı uydu, taşıyıcı roketin bulunduğu, Fransa’nın Guyana bölgesindeki Kourou’ya vardı. Roketin gönderilme  saati ise 22.05 (Orta Avrupa Saati) olarak açıklandı.

Thales Alenia Space tarafından Spacebus 4000 platformu kullanılarak inşa edilen Eutelsat 21B, kalkışta 5 ton ağırlığında olacak. Uydunun yörüngede 15 yıl boyunca etkin halde çalışması planlanıyor.

Bu yeni uydu, Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Asya’da bulunan telekomünikasyon işletmecileri, özel ve kamu şirketlerinin kullanımına açık olacak. Uydu aracılığıyla Eutelsat, bu bölgelerdeki kapasitesini yüzde 50 oranında artırabilecek. Aynı zamanda Eutelsat’ın bu en yeni uydusu, mevcut   Eutelsat 21A yerine geçerek, ticari servislerin cevamlılığı için kullanılacak.  21B

Eutelsat Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya Bölge Satış ve Pazarlama Direktörü Ali Korur Eutelsat 21B ile ilgili şunları söyledi; “Uzun süreli işletme tecrübemizle, bölge ülkelerinin kendi içlerinde ve birbirleri arasında ihtiyaç duydukları kapsama, kapasite ve teknoloji ihtiyaçlarına azami cevap verebilecek şekilde tasarlanan ve hizmete sunulacak olan bu uydunun, sunacağı kaliteli hizmetlerle Eutelsat’ın  başarısını devam ettireceğine inanıyoruz.”

Uydunun gönderilişini  canlı olarak izlemek isteyenler internetten  www.eutelsat.com adresini ziyaret edebilir.