Ana SayfaDonanımAvrupa-Asya-Afrika ve Avustralya’yı Buluşturan Uydu: E70B

Avrupa-Asya-Afrika ve Avustralya’yı Buluşturan Uydu: E70B

Eutelsat 70B uydusu, 3 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’ndaki Odyssey Platformu’ndan uzaya gönderildi. Ocak ayında hizmete geçmesi hedeflenen uydu sayesinde, 4 kıta birbirlerine daha yakın.

Eutelsat Communications, 70B uydusunun, Pasifik Okyanusu’nun uluslararası sularındaki Odyssey Fırlatma Platformu’ndan, Sea Launch AG tarafından yönetilen Zenit-3SL roketi ile yörüngeye başarıyla gönderildiğini duyurdu.

5.2 ton ağırlığındaki uyduyu taşıyan roketin kalkışı, 3 Aralık Pazartesi günü, saat 20.44’te (GMT/UTC) gerçekleşti. 1 saat 6 dakikalık bir uçuştan sonra Zenit-3SL roketi, EUTELSAT 70B’yi, yerle eş zamanlı transfer yörüngesine yerleştirdi. Uydunun roketten ayrılmasının ardından solar ekipmanın kısmi yerleştirmesi, yaklaşık iki saat içerisinde başarıyla gerçekleştirildi.

Eutelsat 70B tüm testlerini tamamladıktan sonra, Ocak ayında hizmet vermeye başlıyor

Eutelsat ve Astrium mühendislerince yönetilen ve aralarında uydunun yörüngesinin yönetilmesi, güneş enerjisi ekipmanlarının ve antenlerin konumlandırılması gibi işlemlerin olduğu ilk yörünge operasyonlarını takiben, EUTELSAT 70B, bir dizi yörünge üzeri teste tabi tutulacak. Eutelsat filosunun bu son uydusu, ticari olarak tam hizmet vermeye Ocak 2013 ortasında başlayacak.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting