Ana SayfaAppleEski iPadler yakında Linux çalıştırabilir

Eski iPadler yakında Linux çalıştırabilir

Linux meraklısı iki yazılımcı, Apple’ın engellerini aşarak eski iPadlerde Linux işletim sistemi çalıştırmayı başardı.

Apple, cihazlarını tamamen kendi sistemleri ve yazılımlarıyla kullanıcılara sunma konusunda en katı şirketlerden biri. Akıllı telefonlardan laptoplara şirketin tüm ürünleri iOS ve MacOS gibi şirket tarafından geliştirilen ve Apple cihazlarına göre optimize edilen işletim sistemlerini kullanıyor. Ancak bu hafta gelen bir haber, yakında baz Apple cihazlarında, açık tabanlı işletim sistemi Linux’u da görebileceğimiz gösteriyor.

Apple’ın cihazlarında Linux işletim sistemi kullanmanın yollarını arayan yazılımcılar, eski iPadlerde bunu başarmış durumda. Konrad Dybcio adlı yazılımcı ve “quaack723” kullanıcı adlı Linux meraklısı, iPad Air 2’de Linux 5.18 çalıştırmayı başardı. Bu gelişme iPad sahipleri için kayda değer gelişme olabilir.

Eski iPadler

Bildiğiniz gibi pek çok şirket gibi Apple da bir süre sonra eski cihazları için güncelleme yayınlamayı bırakıyor. Artık yeni güncelleme almayan cihazlar, bir süre sonra güncel uygulamaları çalıştıramaz hale geliyor. İşte eski iPadlerde Linux çalıştırılması bu yüzden önem taşıyor. Eğer bu deneme gerçekten de başarılı sonuç verirse, eski iPadlerden birine sahip kullanıcılar, eski cihazlarına Linux yükleyerek, işletim sistemi tarafından desteklenen yeni uygulamaları da kullanabilirler.

Eski iPadlerde Linux çalıştırılmasını sağlayan bu yazılımı geliştiren yazılımcılar, Linux’un A7 ve A8 yonga seti kullanan iPadlere kurulabildiğini açıkladı. Söz konusu bu yazılım Alpine-Linux tabanlı postmarketOS’u kullanıyor.

Cihazlarını kendi işletim sisteminden başka bir yazılımla çalışmayacak şekilde geliştiren Apple’ın sisteminin kırılmış olması başlı başına da kayda değer bir gelişme.

iPhone 14 Max büyük ölçüde kesinleşti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting