Ana sayfa Dosya Konusu Disk sürücü olmayan konsollar geliyor

Disk sürücü olmayan konsollar geliyor

Microsoft’un disk sürücüsüz yeni Xbox One modeli Xbox One S All Digital, konsol sektöründeki önemli bir tabuyu da yıkacak gibi görünüyor. Disk sürücüsü olmayan konsollar için ilk adımlar atılıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda pek çok şey değişti. Nitekim teknolojinin gelişmesinden en çok nasiplenen sektörlerden birisi de oyun pazarı oldu. Bunu sadece oyunlardaki görsellik açısından düşünmemek gerekiyor. Nitekim, konsol tarafında da önemli gelişmeler yaşanmakta.

Özellikle de internet hızının artması, oyun tarafında büyük çaplı değişiklikler yaşanmasına zemin hazırladı. Nitekim, önümüzdeki dönemde yaygınlaşması beklenen disk sürücüsüz konsollar da bu akımın bir sonucu diyebiliriz.

Malum, şimdiye kadar üretilen oyun konsollarının temel bileşenlerinden birisi de disk sürücüsüydü. Hatta Sony, PlayStation 3’te Blu-Ray okuyucusu kullanırken, Microsoft DVD okuyucusunda kalmıştı. Bu durum Sony lehine önemli bir avantaja dönüşmüştü.

Şimdilerde ise işler biraz tersine dönmüş gibi görünüyor. Artık üreticiler konsollarda disk okuyucu kullanmamayı ciddi ciddi düşünmeye başladılar.

İlk hamle Microsoft’tan geldi

Uzun bir süredir Microsoft’un disk sürücüsü olmayan bir Xbox One modeli üzerinde çalıştığını duyuyorduk. Nitekim bu model geçtiğimiz gün resmiyet kazanmış oldu. Önümüzdeki Mayıs ayında satışa sunulacak olan Xbox One S All Digital’te disk sürücüsü yer almayacak.Peki bu durumun avantajı ya da dezavantajı nedir dilerseniz bu durumu bir inceleyelim.

Xbox One S All Digital Mayıs’ta satışa çıkıyor! İşte fiyatı!

Önce disk sürücüsü olmamasının avantajlarından bahsedelim. Bu durumun en büyük avantajı tabi ki konsolun maliyetinin düşecek olması. Doğal olarak bu durum satış fiyatına da yansıyacaktır.

Örneğin Xbox One S Avrupa’da 299 euro’dan satılırken, Xbox One S All Digital 229 euro’dan satışa sunulacak. Yani arada 70 euro’luk önemli bir fark bulunuyor. Oyunlarını genel olarak dijital mağazalardan alanlar için bu muazzam bir fırsat diyebiliriz. Peki disk sürücüsü olmayan konsolların dezavantajları neler?

Arkadaştan oyun alıp oynama devri bitiyor

Disk sürücüsü olmayan konsollar ile doğal olarak disk takıp oyun oynama devri de kapanmış olacak. Bu durumda ikinci el oyun satın alıp oynama şansınız da tamamen bitmiş oluyor.

Malum ülkemizdeki oyun fiyatları ateş pahası. Zaman zaman PS Store ve Xbox Store’a gelen indirimleri saymazsak, yeni çıkan yapımlar 470TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Dolayısıyla bu oyunu kutulu olarak aldığınızda 300 – 350TL bandına aynı oyunu bulabiliyorsunuz.

Hatta ikinci elde aynı oyunu 200 – 250TL bandına almanız da mümkün.

Fakat disk sürücüsü olmayan konsollar ile tamamen dijital mağazalara bağımlı olmanız söz konusu. Yani ikinci el bir oyun alıp oynama şansını tamamen bitiyor.

Tüm bunları bir yana bırakacak olursak, aynı zamanda arkadaşınızdan ödünç aldığınız bir oyunu da oynama şansınız bitmiş olacak. Yani oynamak istediğiniz oyunu mecburen para verip dijital mağazadan satın alacaksınız.

Opsiyona bağlı olarak satılabilir

Microsoft muhtemelen önümüzdeki nesilde disk sürücüsü olmayan konsollar da üretecek. Benzer bir hamle Sony’den de gelebilir. Fakat bu tamamen opsiyona bağlı olacaktır. Yani dileyen oyuncular disk sürücülü, dileyen oyuncular ise disk sürücüsüz versiyonları satın alabilirler.

Buradaki temel nokta sizin oyunları nasıl edindiğiniz ile alakalı. Eğer genel anlamda dijital mağazaları kullanıyorsanız, disk sürücü olmayan konsollar sizin avantajınıza olabilir. Fakat ikinci el, fiziksel kopyalara ağırlık veriyorsanız, o zaman tercihiniz biraz daha fazla ücret ödeyip disk sürücülü versiyonu almak olmalıdır.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Bitdefender Total Security – Ebeveny Kontrolü ile ailenizi güvende tutun!

Bitdefender Total Security, Ebeveny Kontrolü özelliği sayesinde hem sizin hem de ailenizin güvende kalmasını sağlar. Dijital dünyadaki yolculuklarda güvenle eşlik eder. Anne ve baba olarak,...

Son Haberler