Ana sayfa Genel Direksiyonda telefon kullanma yasağı gerçek olabilir mi?

Direksiyonda telefon kullanma yasağı gerçek olabilir mi?

Direksiyonda telefon ile konuşma yasağı, İngiltere’de ciddi biçimde tartışılmaya başlandı. İngiliz milletvekilleri otomobil sürücülerinin iki elleri direksiyonda olsa bile telefonla konuşmalarını istemiyor.

Telefonla konuşmak ve alkol almak aynı etkiyi yapıyor

İngiltere’de yapılan araştırmalar, Hands-free teknolojilerinin yardımıyla araç sürerken telefonda konuşmanın, sürüç güvenliğine katkısının olmadığının altını çiziyor.

2003’te İngiltere’de hayata geçen “hands-free” yasasıyla, sürücüler direksiyonda telefon il konuşmak için, kulaklık veya araç içi bağlantılarla telefon kullanabiliyorlar. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, araç sürerken sürücünün aklını konuşmaya vermesi, yasal sınırlrın ötesinde alkol almakla aynı düzeyde dikkat dağıtıyor.

İngiliz milletvekilleri şimdi, ölümlü kazalara neden olabilen bu “araç sürerken telefonla konuşma” problemi için yeni bir uygulama hazırlamak istiyorlar. Buna göre, İngiltere’de araç kullanırken her ne şekilde olursa olsun, telefonla konuşmak yasaklanabilir. Ancak bu yasa hayata geçerse, yasağın sadece İngiltere ile sınırlı kalmayacağı da tahmin edilebilir. Türkiye dahil pek çok dünya ülkesinde sürücülere kesin bir telefon yasağı getirilebilir.

Bilimsel araştırmalar en güvenli yolculukların sırrını çözdü

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

TP-Link TL-PA4020P Kit ile verimli internet kullanımı mümkün

TL-PA4020P Kit ile hem eviniz ya da ofisinizde performanslı kablosuz ağ kurun hem de diğer elektronik cihazlar için prizleriniz olsun. Günümüzde gerek evimiz gerekse de...

Son Haberler