Ana SayfaDonanımDDR3 fiyat ve stokları alarm veriyor

DDR3 fiyat ve stokları alarm veriyor

Teknoloji dünyasının en popüler belleklerinden biri olan DDR3’lerin stoklarının azalması, fiyatlarının da buna paralel olarak yükselmesine neden oluyor.

DDR3 fiyat ve stokları alarm veriyor! Teknoloji dünyasında bir döneme damga vurmuş belleklerin resmi olmayan temsilcisidir DDR3’ler. Bugüne kadar pek çok bellek tanıtıldı ve geliştirildi ancak DDR3 bantları bunların içerisinde en popüler olanlarının başında geliyor. Bununla birlikte, artık bu teknolojinin vakti de geçti geçiyor.

Bilindiği üzere şu an bilgisayar sistemlerinde daha çok DDR4 tercih ediliyor. Hatta yakın bir zamanda DDR5’lere geçileceği de kesin. Ancak gerek fiyat performans bilgileri gerekse de kendini kanıtlamış olması nedeniyle DDR3’ler halen piyasada önemli bir yer tutuyor.

ram1

DDR3 fiyat ve stokları alarm veriyor

Yapılan araştırmalara göre, halihazırda piyasadaki ürünlerin %10’una yakın bir kısmında DDR3 belleklerin kullanıldığı düşünülüyor. Bununla birlikte artık bu ürünlerin üretimi bir hayli azaldı ve mevcut stoklarda hızla tükeniyor. Bu azalış her ne kadar şimdilik üretici cephesinde olmasa da perakende cephesinde fiyatların artmasına neden oluyor.

Piyasayı yakından takip eden kaynaklar, DDR3’lerin perakende fiyatlarının son 2 ayda %10 oranında arttığını söylüyor. Bunun manası tabi ki başta bu bellekleri kullanan bilgisayar modelleri olmak üzere, özellikle bu belleklerin revaçta olduğu TV Box veya Akıllı TV gibi cihazların fiyatlarının da artması demek.

Son olarak piyasadaki talebin yoğun şekilde devam etmesi, normal şartlar altında 2024 sonunda üretimine son verileceği düşünülen bu belleklerin, Samsung, Hynix gibi markalar tarafından 2026 sonuna kadar üretilmesini garantilemiş durumda.

Bu hafta çok kazandıran kripto paralar bakın hangileri oldu (05 – 12 Mart)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting