CommonMagic : Rusya-Ukrayna Bölgesinde casusluk tehdidi

CommonMagic

Güvenlik araştırmacıları, Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmanın sürdüğü bölgede bulunan kuruluşları hedef alan, CommonMagic adlı yeni ve gelişmiş bir kalıcı tehdit (APT) kampanyası keşfetti.

 CommonMagic olarak adlandırılan söz konusu casusluk kampanyasının en az Eylül 2021’den beri aktif olduğu düşünülüyor. Saldırganlar hedeflerinden veri toplamak için daha önce bilinmeyen bir kötü amaçlı yazılım kullanıyor. Hedefler arasında Donetsk, Luhansk ve Kırım bölgelerinde bulunan idare, tarım ve ulaştırma kuruluşları yer alıyor.

 Saldırılar, PowerMagic olarak adlandırılan PowerShell tabanlı bir arka kapı ve CommonMagic adı verilen yeni bir kötü amaçlı çerçeve yardımıyla gerçekleştiriliyor. Bunlardan CommonMagic, USB cihazlarından dosya çalma, veri toplama ve saldırgana gönderme yeteneğine sahip. Bununla birlikte modüler çerçevelerin yapısı itibariyle yeni kötü amaçlı modüller aracılığıyla ek kötü amaçlı faaliyetlerin başlatılmasına izin vermesinden dolayı, saldırının potansiyeli bu iki işlevle sınırlı değil.

Saldırılar, bulaşma zincirinin sonraki adımlarında da belirtildiği gibi büyük olasılıkla spearphishing veya benzer yöntemlerle başlatıldı. Yani hedefler önce bir internet adresine, oradan kötü niyetli sunucu üzerinde barındırılan bir ZIP arşivine yönlendirildi. Arşiv, PowerMagic arka kapısını dağıtan kötü amaçlı bir dosya ve kurbanları içeriğin yasal olduğuna inandırmayı amaçlayan iyi huylu bir sahte belge içeriyordu. Kaspersky, bölgelerdeki çeşitli kuruluşların kararnamelerine dair atıfta bulunan başlıklarla yazılmış bu türden bir dizi yem dosyası keşfetti.

CommonMagic

PowerMagic hedeflerine CommonMagic olarak bulaşıyor

Kurban arşivi indirdikten ve arşivdeki kısayol dosyasına tıkladıktan sonra PowerMagic arka kapısı sisteme bulaşıyor. Devamında arka kapı genel bir bulut depolama hizmetinde bulunan uzak bir klasördeki komutları alıyor, gönderilen komutları çalıştırıyor ve sonuçları buluta geri yüklüyor. PowerMagic, ayrıca virüs bulaşmış cihazın her açılışında yeniden başlatılmak üzere kendisini sisteme kalıcı olarak yerleştiriyor.

Kaspersky, tespit ettiği tüm PowerMagic hedeflerine CommonMagic olarak adlandırılan modüler bir çerçevenin de bulaştığını keşfetti. Bu, CommonMagic’in PowerMagic tarafından dağıtılmış olabileceğine işaret ediyor. Ancak mevcut verilerden bulaşmanın nasıl gerçekleştiği net değil.

CommonMagic çerçevesi birden fazla modülden oluşuyor. Her çerçeve modülü ayrı bir süreçte başlatılan yürütülebilir bir dosya içeriyor ve modüller birbirleri arasında iletişim kurabiliyor. Çerçeve, USB cihazlarından dosya çalmanın yanı sıra her üç saniyede bir ekran görüntüsü alabiliyor ve daha sonra bunları saldırgana gönderiyor.

Bu bültenin hazırlandığı sırada, kampanyada kullanılan kod ve veriler ile daha önce bilinen kod ve veriler arasında doğrudan bir bağlantı kurulabilmiş değildi. Bununla birlikte, kampanya hala aktif olduğundan ve soruşturmalar devam ettiğinden, daha fazla araştırma sonucunda bu kampanyayı belirli bir tehdit aktörüne atfetmeye yardımcı olabilecek ek bilgilerin ortaya çıkarması mümkün. Mağdurların coğrafi açıdan sınırlı olması ve yem olarak kullanılan mesajların konu başlıkları, saldırganların muhtemelen kriz bölgesindeki jeopolitik duruma özel bir ilgi duyduklarını gösteriyor.

iPhone Pro ve Pro Max’teki özellik standart modele geliyor!